Güncel

Facebook suçlulara yasak!

Suçlular, koşullu olarak Facebook hesabı alabilecek.

Facebook suçlulara yasak!

Facebook bir sosyal paylaşım sitesinden daha ileri gitti ve herkesin hayatında yer etti. Öyle ki suçlular için delil bile sayılmaya başladı. Facebook, dünya çapında büyük bir kitleye hitap ediyor ve çok kullanılıyor.

ABD'nin Louisiana eyaletinde yürürlüğe giren yeni bir yasada bunlara bir örnek teşkil ediyor. Eyalet yönetimi, bir süredir suçluların Facebook hesaplarını engellemeyi düşünüyordu. Nihayet bu düşünceyi gerçekleştirdi ve yasalaştırdı.

1340623537_facebook-un.jpg

Eyaletin yeni yasasına göre cinsel suçlar ya da çocuk istismarı sebebiyle hüküm giyen kişiler, Facebook'ta koşullu olarak hesap açabilecek. Facebook'a girmesinin yasaklanabileceği bu kişiler, eğer mevcut profilleri varsa burada suçlu olduklarını belirtmeleri, adres ve fiziksel görünüşlerini tarif etmeleri gerekiyor. Bu konuda yasaları uygulamayı Facebook yönetimi, kabul etti. Diğer sosyal paylaşım sitelerinin de aynı yasayı yakında uygulaması bekleniyor.

Cinsel suçlardan hüküm giyen kişilerin sosyal paylaşım sitelerine girmesini yasaklayan yasalar daha önce de Texas ve Illinois eyaletlerinde kabul edilmişti. Facebook da o dönemden beri bu suçluların profillerini kullanıma kapatıyor. Louisiana'da yürürlüğe giren bu yasaya göre ise suçlu profillerinin kapatılmasına yerine onun bir suçlu olduğunu belirten, fiziksel özelliklerini ve yaşadığı bölgeyi tarif eden bilgiler eklenmesi şart koşuluyor. Eğer kişiler bu istenilenleri yerine getirmezse 2 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası alabilirler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.