Güncel

Facebook sürpriz yaptı

Facebook yetkilileri bir açıklama yapmasa da bugün bazı kullanıcılar farklı bir Facebook ile karşılaştı.


Sosyal paylaşım ağı Facebook, yeni özelliğiyle beraber kullanıcılarının olaylardan anında haberdar olmasını istiyor. Dünyanın en büyük paylaşım sitesinin bu amaçla kullanıcılarının hizmetine sunduğu yeni özelliğin adı ise Ticker yani kayan yazı.

Bir RSS beslemesi gibi çalışan Ticker, arkadaşlarınızın durum güncellemelerini, beğendikleri iletileri, fotoğraf yüklemelerini ve daha birçok şeyi içerisinde barındıracak. Ancak F
acebook'un ana sayfasında bulunan "haber kaynağı" bölümünün yerine geçmeyecek olan özellik, buranın sağ tarafında bulunacak.

Ticker özelliği şimdilik yalnızca Facebook kullanıcılarının belirli bir kısmının hizmetinde olmasına karşın güncellemeler hızla sürüyor.

Yeni tasarımda fotoğraflar da yeniden düzenlenmiş. Birkaç ay önce fotoğraf arayüzünde değişikliğe giden Facebook, bu tasarımı biraz daha geliştirmeyi hedeflemiş. Yeni tasarımda daha kü
çük bir alanda daha fazla fotoğraf gösterilmesi hedefleniyor. Bu sebeple bir büyük fotoğrafın yanına iki küçük fotoğraf yerleştiriliyor. Tabii bu çoklu resim paylaşımları için geçerli. Ancak tek bir resim paylaşıldığında resimler yine eskisi gibi görüntüleniyor.

Tüm bunların yanında yeni Facebook bazı kullanıcılara sorun yaşatmaya başladı bile. Yeni özelliklerin gelişiyle bazı kullanıcılar mesajlar bölümüne erişemedi.

ALMANYA BEĞEN TUŞUNU YASAKLADI

Bu arada Almanya, Facebook'la ilgili çok ilginç bir karara imza attı.

Alman hükumetinin üst düzey bilişim yetkililerinden Thilo Weichert, Facebook'un beğen tuşu kullanılan ağ adreslerindeki verilere kolayca ulaşabildiğini ve bu nedenle, bir ay içerisin tüm devlet sitelerindeki beğen tuşunun kaldırılacağını açıkladı.

Facebook sözcüleri ise konuya sert tepki göstererek, Bu ifadeler baştan aşağı yanlış. Bizim, kullanıcılarımızın verilerini toplamak gibi bir amacımız yok ve olamaz. Beğen tuşunu tıklayınca hafızaya alınan tek veri, kullanıcının IP adresidir ve bu adres, üç ay içeri
sinde veri bankalarımızdan silinir karşılığını verdi.

1314130738_facebook.jpg
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.