Güncel

Facebook, WhatsApp konuşmalarını okuyacak!

Facebook reklamlardan daha fazla para kazanmanın yeni yollarını arıyor. Bunun için de popüler konuşma platformu WhatsApp uygulamasından yararlanacak!

Facebook, WhatsApp konuşmalarını okuyacak!

Facebook, WhatsApp'ta konuşmaları okumaya başlayacak. Bu ilk başta size garip gelebilir ve güvenlik nedeni ile dikkatinizi çekebilir. Bilindiği üzere söz konusu uygulamadaki konuşmalar uçtan uca yazışmayı yapan kişiler arasında şifreli bir korumaya sahip. Ancak, hiçbir şeyin şifresini çözmeden bunun etrafından dolaşabilecek özel bir sistem mi var? Peki böyle bir sistem var ise bu güvenlik risklerine yol açabilir mi?

WhatsApp konuşmaları kullanıcılar arasında uçtan uca korunur. Tabii ki şifreli yedeklemeleri de var. Peki Facebook bu konuşmaları nasıl analiz edebilir?

Facebook, WhatsApp'taki konuşmaları nasıl okuyacak?

Facebook bir yöntem ile WhatsApp uygulamasından bilgi alacak. Bu yöntem, homomorfik şifreleme adı verilen bir teknolojide yatıyor. Pratikte bu sistem güvenli bir şekilde veri analizine izin veriyor.

Facebook, WhatsApp konuşmalarını okuyacak! - Resim : 1

Bu teknolojinin gelecekte birçok uygulaması daha olacağı bildiriliyor. Bu sistem Facebook tarafından Microsoft, Amazon ve Google ile ortaklaşa geliştiriliyor. Konuşmaları analiz etmek için yapay zekâ kullanılıyor.

Bu şekilde şifreli konuşmalardan bilgi ayıklamak ve verileri analiz etmek mümkün hale geliyor. Bunun hiçbir şeyin şifresini çözmeden veya kullanıcının gizliliğini tehlikeye atmadan yapıldığı söyleniyor. Aynı zamanda bu yöntemin bilgi sızıntılarını da önleyeceği bildiriliyor.

Facebook'ta bu teknolojiye büyük bir bağlılık var. Öyle ki, bu konuda uzman bir Microsoft çalışanı bile Facebook bünyesinde göreve başlamış. Facebook'un bu teknolojiye yaptığı yatırım şu an için bir sır değil. Facebook yaptığı açıklamada, bu sistemin işe yaraması halinde, birkaç farklı alanda kullanımı ve daha güvenli bir veri analizi yapılmasına olanağımız olacaktır deniliyor. Bu durumda Facebook'un gizli olduğu söylenen bir şeylere erişebileceği doğrulanmış oluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.