Güncel

Facebook'ta gönderi beğendi işinden oldu! Nerede mi? Tabi ki Türkiye

Sosyal medyanın hayatımıza etkileri gittikçe ciddileşiyor. Türkiye'de bir kadın beğendiği içerik yüzünden işinden oldu.

Facebook'ta gönderi beğendi işinden oldu! Nerede mi? Tabi ki Türkiye

Sosyal medya hayatımızın dört bir yanını sarmış durumda. Herşeyi sosyal medyadan öğreniyor, herkesle sosyal medyadan haberleşiyoruz. Ancak hayatımıza olumlu şeyler kattığı kadar problemler de yaratıyor. Adana’nın Seyhan ilçesinde sözleşmeli çalışan Melike C. isimli bir kadın,  Facebook’ta paylaşılan bir gönderiyi beğendiği için hakkında disiplin soruşturmasına maruz kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı çalışan Melike C, disiplin soruşturmasının ardından işten atıldı.

Sosyal medyada bir paylaşımı beğendiği için işinden olacağı aklına gelmeyen Melike C. Konuyla ilgili olarak 2019 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulundu. Melike C.’nin ilgili başvurusu, işini kaybettikten 2 yıl sonra nihayet karara bağlandı. 

İşten atılmasına karşılık olarak 2 bin euro tazminat ödenecek

AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğüyle ile alakalı olan 10. maddesinin aksine bir işlem yapıldığına karar kıldı. Melike C. 2 yıl sonra yürüttüğü hukuk mücadelesi neticesinde, mücadeleyi kazanan taraf oldu. Bununla kalmayıp kendisine 2 bin euro tazminat ödenmesine dair bir karar da çıktı. 

İş Mahkemesi, söz konusu olay ile ilgili olarak Melike C.’nin temiz başvurusunu reddetmişti. İşten atılmaya gerekçe olarak gösterilen söz konusu paylaşımların ‘bir kısmının siyasi olduğunu, bir kısmının iş yerini huzur ve sükûnetini bozma eğiliminde olduğunu‘ belirtmişti. Ancak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı sonucunda sosyal medya yüzünden işinden olan bir vatandaş haklı bulunmuş oldu. 

Yorumlar
Ozan
Ben de saçma sapan nedenle işten atılmıştım. Gaziantep’te bir futbol kulübüne ait passolig kartı verilerek maaşımdan zorunlu para kesilmek istenmiş ve karşı çıktığım için işten çıkarılmıştım. Burası Türkiye, oluyor böyle.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.