Güncel

Facebook'taki özel mesajlarınız, aslında özel değil!

Facebook'a özel mesajlar dahil kullanıcıların bilgilerini paylaşarak kendi üyelerinin haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açıldı.

Facebook'taki özel mesajlarınız, aslında özel değil!

Facebook sistematik reklamcılar ve pazarlamacılar ile veri paylaşımı yapmakla suçlanıyor. Dev sosyal ağa kullanıcıların bilgilerini paylaşarak kendi üyelerinin haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle bir dava ile karşı kaşıya.

Şirketin kendi menfaati kullanıcıların rızası olmaksızın özel mesajları paylaştığı gerekçesi iddiası ile üyeleri tarafından dava ediliyor. Bu kapsamda Pazartesi günü, Matthew Campbell ve Michael Hurley Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesi’nde Facebook’a karşı dava açtı.

1388759522_facebook9865.jpg

İddiaya göre Facebook kullanıcılara haber vermeksizin özel mesajları tarıyor ve bu kayıtların tutulduğu gizli bir URL adres bulunuyor. Eğer Facebook bu davayı kaybederse gün başına yaptığı her gizlilik ihlali için 100 dolar ödeyecek ve kullanıcı başına bu rakam 10 bin dolara kadar çıkabilecek.

Bu iddialar Facebook’un eşi görülmemiş güvenlik seçenekleri sözünü baltalıyor. Bakalım dava nasıl sonuçlanacak?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.