Güncel

Facebook’tan Android’e rakip işletim sistemi!

Facebook, Android’e rakip olacak kendi işletim sistemini geliştiriyor.

Facebook’tan Android’e rakip işletim sistemi!

Facebook, Google’ın Android işletim sistemine bağımlılığını ortadan kaldırmak için kendi işletim sistemini geliştiriyor.

Facebook’tan Android’e rakip işletim sistemi!

Windows NT işletim sistemini oluşturmaya yardımcı olan eski Microsoft mühendisi Mark Lucovsky, bu projeye liderlik edecek ve sıfırdan yeni bir Facebook işletim sistemi yaratacak. Bu olay aslında Facebook için bir ilk değil. Sosyal medya devi de daha önce Home için özel bir işletim sisteminin prototiplerini geliştirmiş ancak yine de yoluna Android ile devam etmişti.

Facebook’un AR ve VR başkanı Andrew Bosworth, “Gelecek nesiller için bize yer açıldığından emin olmak istiyoruz. Durumdan emin olmak için piyasaya veya rakiplere güvenebileceğimizi düşünmüyoruz. Bu yüzden bu işi kendimiz yapacağız.” açıklamalarında bulundu. Facebook tarafından geliştirilecek yeni işletim sisteminin Apple gibi kapalı bir yapıda olacağı da yapılan açıklamalarda yer aldı. 

Facebook neden kendi işletim sistemini yapmak istiyor?

Huawei’nin ardından kendi işletim sistemini yapma hazırlıklarına başlayan Facebook’un neden böyle bir karar aldığı açıklanmazken akıllara Huawei’nin Android lisansının iptal edilmesi durumu geliyor. Sonuç olarak Google ile sorun yaşayacak şirketler sıra kendilerine geldiğinde Android lisanslarının iptal edilebilme durumunu göz önüne alarak kendilerine ait bir işletim sistemleri olması gerektiğini düşünüyorlar.

Yorumlar
Beşir
Emin olun kullanacağım son işletim sistemi olur hatta hiç kullanmayacağım... Bu Mark hırsızına hiç güven olmaz...
Cevapla
Ole
Facebook gibi milletin otunu B.kunu sürekli izleyen bunu satan bir şirkete hiç güven olmaz. Güvenden bahsedecek son şirketsin sen facebook
Cevapla
Happymiss
Facebook'un kendisi uygulama'dan çıktığımızda yaptığımız bütün işlemleri görüyor kullandığımız cihaz (Facebook'un) kastettiği gibi kapalı devre işletim sistemine sahip olsa bile kendi uygulaması görebiliyor iken bir de işletim sistemi Facebook'a ait olursa!!
Cevapla
💠 GakkoCan 💠
Sonuçta o da dışarının bizim bir an önce yerli işletim sistemi yapmamız gereki adı da TuranOs yada ÜlküOs olsa tadından yenmez
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.