Güncel

Faiz oranı belli oldu! Merkez Bankası açıkladı

Bugün gözler Merkez Bankası'na çevrilmişti. Saat 14.00'de görüşülen faiz oranı belli oldu. Merkez Bankası kararını açıkladı. İşte detaylar.

Faiz oranı belli oldu! Merkez Bankası açıkladı

Dünden beri gözler Merkez Bankası'na çevrilmişti. Faiz oranının yeniden belirleneceği bugün merakla bekleniyordu. Merkez Bankası saat 14.00'de yaptığı görüşmenin neticesinde yeni faiz oranını açıkladı. Buna göre 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 100 baz puan indirildi.

Faiz oranı belli oldu! Merkez Bankası açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) haftalık repo faizini yüzde 16'dan yüzde 15'e çekti. Merkez Bankası'nın kararı dünden beri dört gözle bekleniyordu. Açıklanan verilere göre yüzde 15'e çekilen faiz oranının 14 seviyelerine inmesi de muhtemel görünüyor.

Dolar ülkemizde %20'den fazla değer kazanmış durumda. Çeyrek altın dün 1042 TL iken bugün 1068 TL'den işlem görüyor. Faizin bir paun indirilmesi kurlara da yansımış durumda. Kurdaki durumlar faiz indirimiyle aynı şekilde devam edecek gibi görünüyor. Merkez Bankası bugünkü açıklamasına ek olarak "Aralık ayında sınırlı alan incelemesi yapacaklarını" da duyurdu. Faizin düşmesiyle dolar da tekrar değer kazanmış durumda. 10,9'dan değer gören dolar piyasaları zorluyor diyebiliriz. Aralık ayında yeni bir faiz indirimi söz konusu olabilir. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.