Metaverse evrene dokunma hissi eklendi!

Metaverse evren son hızda gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmelerden biri de şimdi dokunma hissinin eklenmesi oldu. Artık sanal nesnelere dokunabileceksiniz.

Metaverse evrene dokunma hissi eklendi!

Metaverse evren her geçen gün daha "gerçek" bir hal alıyor. Mark Zuckerberg'in, şirketi Meta, Metaverse evreninde dokunma hissini sağlayacak olan eldiveni tanıttı. Kullanıcılar bu eldiven sayesinde metaverse evrende sanal nesneler ile gerçek dokunma hissi elde edebilecek. 

Metaverse evreni son hızla kurulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Güney Kore ilk metaverse şehirlerini duyurmuştu. Başka bir ülke de ilk metaverse büyükelçiliğini kurarak gündeme gelmişti. Şimdi yeni gelişmelerle bu evren "gerçeklik" kazanıyor.

Metaverse evrene dokunma hissi de eklendi!

Geçtiğimiz haftalarda Facebook ismini değiştirerek Meta ismiyle karşımıza çıkmıştı. Şimdi şirket CEO'su Mark Zuckerberg, sanal nesnelere dokunmaya imkan sağlayan yeni dokunsal eldivenini tanttı. Bilim kurgu filmlerinden sıçramış gibi görünen eldivenler dokunma hissini yaratmak için tasarlanmış yüzlerce küçük motor kullanıyor.

Meta'nın resmi açıklamasına göre eldivenin amacı "metaverse'e dokunmak". Meta, “Sanal dünyada gerçek dünyadaki kadar hünerli olamayız” dese de bu durum gelecekte yüksek ihtimalle değişecek. Gelişen teknoloji sayesinde metaverse evreni ile gerçek hayat arasındaki farkı anlamak zor olabilir.

Meta “Ultra gerçekçi 3D avatarla sanal bir 3D bulmaca üzerinde çalıştığınızı hayal edin. Masadan sanal bir yapboz parçası aldığınızda, parmaklarınızın hareketini otomatik olarak durdurur ve elinizde olduğunu hissedersiniz. Parçayı daha yakından incelemek için tutarken kenarlarının keskinliğini ve yüzeyinin pürüzsüzlüğünü hissediyorsunuz, ardından yerine oturttuğunuzda tatmin edici bir çıtırtı geliyor.” ifadelerine yer verdi.