Apple strateji değiştirdi! Self Servis Onarım geliyor!

Amerikan teknoloji devi Apple, hızlı ve verimli olmasının yanı sıra kasasını birçok dolar ile dolduran, tüm dünyada kurulmuş bir onarım ekosistemine sahip. Ama bu artık değişiyor!

Apple strateji değiştirdi! Self Servis Onarım geliyor!

Apple şimdi ekosisteminin dışında onarımı kolaylaştırmak için bileşenlerin ve hatta araçların satışına izin vermeyi planlıyor. Ancak burada onarım dükkanlarında onarıma izin vermek için hazır bir stratejiden bahsetmiyoruz. Buradaki fikir, Apple'ın parçaları 'sunması' ve prosedür için gerekli tüm bilgilerle kullanıcıya bunları evde yaptırmayı sağlaması.

Bu yeni strateji iPhone 12, iPhone 13 ve ayrıca M1 çipleri ile donatılmış en son MacBook'larla başlıyor. Bu, ekranları, pilleri ve hatta kameraları onarmak anlamına de gelir. Bu Apple'ın planlarında büyük bir değişikliği barındırıyor. Normalde bunu yaparsanız, onarım ekosisteminin dışındaki bazı bileşenleri değiştirirseniz, Face ID, Touch ID veya pil sağlığı bilgileri gibi özellikleri kaybedersiniz.

Apple artık onarımları daha kolay hale getiriyor. Kendin Yap!

Apple strateji değiştirdi! Self Servis Onarım geliyor! - Resim : 1

Bu programın adı "Self Servis Onarım" ve gelecek yılın başında gerçeğe dönüşecek gibi görünüyor. Önce Amerika Birleşik Devletleri'nde, daha sonra yavaş yavaş diğer bölgelerde geçerli olacak. Apple, artık şirketin çevrimiçi mağazası aracılığıyla herkese iPhone ve Mac parçaları satmaya başlayacak bir self servis onarım programını başlatacak.

Kendi kendini onarma programı, müşterilere orijinal Apple parçalarına, araçlarına ve kılavuzlarına erişim sağlayacak. Şirket başlangıçta iPhone 12 ve iPhone 13 için ekranlar, piller ve kameralar satmaya başlayacak. 2022'de Apple, kendi kendini tamir eden akıllı telefonlar için başka bileşenler sağlamayı planlıyor. MacBook Air, 13 inç MacBook Pro, Mac mini ve 24 inç iMac parçaları daha sonra mağazanın kataloğuna eklenecek.

Yeni Apple Self Servis Onarım çevrimiçi mağazasında 200'den fazla bireysel iPhone 12 ve iPhone 13 onarım parçası ve aracı mevcut olacak.