Güncel

Faiz oranı ne olacak? Gözler Merkez Bankası üzerinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını yarın açıklayacak. Hal böyle olunca gözler Merkez Bankası'na çevrildi. İşte tüm detaylar.

Faiz oranı ne olacak? Gözler Merkez Bankası üzerinde

Merkez Bankası yarın yeni faiz oranını açıklayacak. Nasıl bir kararın çıkacağı şimdiden akıllara takıldı ve gözler Merkez Bankası'na çevrildi. Reuters'dan bir ankete göre TCMB'nin politika faizini yüzde 16'dan yüzde 15'e düşürmesi gibi bir beklenti var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, AKP Meclis Grup Toplantısı'nda br konuşmaya yer verdi. Erdoğan. "Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam" ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Enflasyonla mücadelemi de sürdüreceğim" ifadelerini kullandı. 

Faiz oranı ne olacak? Gözler Merkez Bankası üzerinde

Dolarda ise yükselme devam ediyor. Şu sıralarda Dolar/TL kuru 10,56'yı aşarak rekor kırmış durumda. Euro/TL kuru da 12'ye yaklaşırken, Sterlin/TL kuru ilk kez 14'ü aşmış durumda. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun yarın açıklayacağı faiz oranı beklenirken dolardaki artış ise endişe yaratıyor. Dolar kuru, bugün de yükselişle başladı.  Dolar endeksi 96,2 ile yaklaşık 16 ayın en yüksek seviyesini gördü. Bu durum da önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 96 seviyesinde. 

Bunun dışında kısa vadeli dış borç stoğu da açıklandı. Borç 167,4 milyar dolar düzeyinde açıklandı. Söz konusu stokun 17,3 milyar dolarlık kısmı, Türkiye'de yerleşik bankaların ve özel sektörün yurt dışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluşuyor.

Yorumlar
Ali Kemal
Faiz düşse ne olur 100 bin TL alsan 115 ödeyebilirsin belki ama alacağın şey zaten 100 bin iken artık 200 bin olmuştur. Ne mantık yav
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.