Güncel

FBI, 34 milyon dolarlık kripto paraya el koydu! Peki neden?

FBI, internet kullanıcılarının kişisel verilerini satan bir adamdan 34 milyon dolarlık kripto paraya el koydu!

FBI, 34 milyon dolarlık kripto paraya el koydu! Peki neden?

Florida'nın Güney Bölgesi'ndeki federal savcılar, Amerika Birleşik Devletleri tarafından şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük kripto para müsadere işlemlerinden birinde, yasadışı Dark Web faaliyetleriyle bağlantılı yaklaşık 34 milyon dolar değerinde kripto para birimine el koydu.

FBI, 34 milyon dolarlık kripto paraya el koydu! Peki neden?

FBI ajanları, çevrimiçi bir takma ad kullanarak, dünyanın en büyük Dark Web pazarlarından bazılarında "100.000'den fazla yasa dışı ürün satışı ve çevrimiçi hesap bilgilerini hackleyerek" milyonlar kazanan bir Güney Florida sakinini belirledi. ABD Adalet Bakanlığının konu ile ilgili FBI Miami isimli Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu 5 Nisan'daki paylaşımı şu şekilde;

Hacker'ın özellikle de HBO, Netflix ve Uber gibi popüler çevrimiçi hizmetler için çalınan çevrimiçi hesap bilgilerini satarak ve diğerlerinin yanı sıra TOR (The Onion Router Network) aracılığıyla Dark Web'e erişim sağlayarak kar elde ettiği belirtildi.

Parayı nasıl transfer etti?

Bir soruşturmanın ardından, şüphelinin bir borsadan diğerine kripto paraları aklamak için sözde "tumbler" ve yasadışı Dark Web para aktarma hizmetlerini uzayda "zincir atlama" olarak bilinen bir taktiği kullanarak, bu şekilde federal yasaları ihlal ederek kullandığı keşfedildi. (kara para aklama yasası)

Tumbler, Dark Web'de birden fazla kripto işlemini birleştiren bir hizmettir. Tumbler daha sonra kripto para birimini önceden belirlenmiş bir algoritmaya göre rastgele aralıklarla ve rastgele miktarlarda seçilen bir kripto cüzdanına aktarır. Amaç, orijinal fon kaynağının kimliğini gizlemektir.

Özellikle, el koyma eylemi, federal, eyalet ve yerel kolluk kuvvetleri arasındaki bir işbirliği olan Organize Suç ve Uyuşturucuyla Mücadele Görev Gücü'nün (OCDETF) devam eden çabalarından kaynaklanan ortak bir soruşturma olan TORnado Operasyonunun sonucudur.

OCDETF programının birincil amacı, ABD vatandaşlarını tehlikeye atan üst düzey uyuşturucu kaçakçılarını, kara para aklayıcıları ve diğer öncelikli uluslararası suç örgütlerini belirlemek, bozmak ve yok etmektir.

Yorumlar
İslam atalay
Redmi note 9 a gelecekmi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.