Güncel

Felçlilere müjde!

İki felçli kişi beyin dalgaları ile robot kolunu oynatabildi.

Felçlilere müjde!

Nature dergisinin internet sitesinde yayınlanan habere göre, yıllar önce geçirdikleri felc nedeniyle bacakları ve kollarını kullanamayan iki kişinin, beyinlerine yerleştirilen çok küçük bir sensör yardımıyla, robot kollarını kontrol edebildiler.

1337238077_804421.jpg

Brown Üniversitesi, Providence VA Tıp Merkezi, Harvard Tıp Fakültesi'nden bilim adamlarının yaptıkları çalışmalar sonucunda, hastaların beynine küçük bir sensör yerleştiriliyor ve hastalar kollarını oynattığını hayal ettiği zaman birkaç düzine beyin hücresinin elektriksel faaliyeti üzerinde yoğunlaştığı söyleniyor. Sensör,  daha sonra sinyalleri, onları komutlar halinde robot kollara gönderen bir bilgisayara iletiyor.

Biri kadın diğeri erkek olan hastalarda yapılan denemelerde, robot kollarını, önlerindeki toplara ulaşmak ve onları sıkmak için yönlendirmeye çalıştılar. Erkek hasta, girişimlerinin yüzde 50'sinden azında, kadın hasta ise yüzde 60'dan fazla denemede başarılı oldu.

Cathy Hutchinson adlı kadın katılımcı aynı zamanda kolunu kullanarak kahve içmesi istendi. Bu deneme içerisinde, şişeyi kaldırması, pipetle içebilmesi için dudaklarına götürmesi ve şişeyi masaya geri koymasını gerektiren üç ayrı eylemden oluşuyordu. Kadının, 6 denemeden 4'ünde başarılı olduğu bildirildi.

Araştırmacılardan Doktor Leigh Hochberg yaptığı açıklamada, kadın katılımcı için, ''Yüzündeki gülümseme muhteşemdi'' dedi.

Uzmanların görüşüne göre, şuan deney aşamasında olan beyin kontrolünde yapılan çalışmaların, teknoloji geliştiği zaman ve maliyetler düştüğünde felçli insanların gündelik yaşamlarına büyük kolaylık sağlayacağı görüşünde.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.