Ford'un deneysel teknolojisi yolunuzu bilgi ekranına dönüştürecek! [Video]

Ford geleceğin araç teknolojilerini geliştirmeye devam ediyor. Firma gelecek senelerde kullanacağı bazı iddialı teknolojilerini artık araçlarında sunmaya başlayacak.

Ford'un deneysel teknolojisi yolunuzu bilgi ekranına dönüştürecek! [Video]

Ford'un Avrupa bölümü, sürücülerin gözlerini yoldan ayırmamasına yardımcı olması için tasarlanmış olan yeni far teknolojisini tanıttı. Yüksek çözünürlüğe sahip farlar olarak adlandırılan bu teknoloji, sürücünün önündeki ön cama faydalı bilgileri yansıtabiliyor. Ford'un bu teknolojideki yeni fikri, aracın önündeki yola daha da fazla bilgiyi yansıtmak için farları kullanarak bir adım daha ileri taşımak.

Ford gelişmiş teknolojiler sunuyor

Bir teaser videosuyla gösterilen teknolojide hız sınırları, navigasyon tabanlı dönüş okları ve hava koşulları gibi bilgileri yansıtan farlar bulunuyor. Teknoloji, yaklaşan döner kavşaklarla alakalı bilgileri de sürücüye gösterebiliyor. Farlar ayrıca bisikletçilerin güvenli bir mesafeden geçmesini sağlaması için yol çizgileri de oluşturacaklar.

Teknoloji, doğru sürüş hattını ve aracın bir boşluğa veya park alanına sığıp sığamayacağını belirlemeye de yardımcı olacak. Aracın genişliğini vurgulayarak sürücülerin zorlu bir park işini bitirmesine bile yardımcı olacak. Sistem, mevcut boyalı yol işaretlerinin solduğu durumlarda ise yayalar için sanal bir yaya geçidi de tasarlayacak.

Ford'un bu fikri belirli koşullar altında sürücülere oldukça yardımcı olabilir. Etrafta başka araç olmadığında ve karanlık bir yolda, bu özellik oldukça işe yarayabilir. Aynı teknolojiyi kullanan diğer arabaların olduğu yoğun yollarda ise bu teknoloji karmaşaya neden olabilir.

Daha da kötüsü, bir hackerin yanlış dönüş oklarını yansıtması için sistemi hacklediğini hayal edin. Bu nedenle Ford'un projeksiyon farları farklı pazarlarda farklı yasal düzenlemelerle uğraşmak zorunda kalabilir.