Formula E'nin hızlı şarj olan pit stopları gelecek yıla kadar gelmeyecek

Formula E yarışlarındaki pit stoplar her zaman biraz karmaşık olmuştur. Elektrikli yarış serisinin ilk birkaç sezonunda yarışçılar pil sınırlamaları nedeniyle yarışın yarısında arabalarını değiştirmek zorunda kaldı.

Formula E'nin hızlı şarj olan pit stopları gelecek yıla kadar gelmeyecek

Bu sorun 2018'de daha yeni ve daha yüksek kapasiteli bir araba tasarımıyla giderildi ancak işlevsel bir pit stopa sahip olmanın verdiği heyecan hala yok. Şimdi de pit stopları Formula E yarışlarına geri getirmek için tasarlanan hızlı pil şarj sistemi gelecek sezona erteleniyor.

Formula E'nin kurucu ortağı Alberto Longo, Motorsport Total'e "Teknoloji orada," dedi. “Teknoloji işe yarayacak ancak şu anda birçok insan tedarik zincirinde sıkıntı yaşıyor ve bu sezon onu devreye alamamamızın ana nedeni de bu." Güncellenen pit stopların, yeni Gen3 Formula E arabalarıyla 2023 sezonunun ortasında başlaması planlanıyordu ancak bu noktada yalnızca sezonun son birkaç yarışı için hazır olacaklar.

Formula E'nin hızlı şarj olan pit stopları gelecek yıla kadar gelmeyecek

Bu sadece bir lojistik problemden daha fazlası: yeni sistem, sürücülerin yarışa yaklaşımını da büyük ölçüde değiştirebilir. Bu, zorunlu pit stopları yeniden uygulamaya koymanın yanı sıra, bir sürücü hızlı şarj istasyonlarından birini her kullandığında, araçlarına sınırlı bir süre için geçici bir güç artışı sağlayacak iki "Atak Şarjı" kazanacaktı. Mevcut kurallarda zaten bir Atak Modu var, ancak bu modun kazanılması ve kullanılmasıyla ilgili bu değişiklik, sezonun ortasında performans üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

Longo, "Spor formatı üzerinde büyük bir etkisi olacak ve bunu sezon sonunda sadece üç veya dört yarışta yapmak, bunu yapabilecek durumda olsak dahi, belki de doğru bir karar değil. Uygulamanın bu sezon gelmiş olmasını çok isterdik, ancak şu anda bunu kısmen uygulamanın pek uygun olduğunu düşünmüyorum.” dedi.