Foxconn'dan çip sıkıntısı hakkında önemli açıklama!

Çip sıkıntısı etkilerini göstermeye devam ediyor. Ünlü firmalardan tek tek üzücü açıklamalar geliyor. Otomobil dünyasını da kötü etkileyen çip sıkıntısı Apple'ın tedarikçisi olan firmayı da zor durumda bırakabilir.

Foxconn'dan çip sıkıntısı hakkında önemli açıklama!

Foxconn, iPhone üretiminde Apple'ın en büyük tedarikçisidir. Ancak şimdi, The Wall Street Journal'da bildirildiği üzere, çip sıkıntısının 2022'nin sonuna kadar sürmesini bekliyorlar. iPhone için önümüzdeki on iki ay içinde neler beklenebileceğine dair bir ön bilgi ise yüksek talep esnasında üretimin sert vurulacağı.

iPhone için yüksek talep, düşük arz

Foxconn'dan çip sıkıntısı hakkında önemli açıklama! - Resim : 1

Firmadan yapılan açıklamada:

"DIŞ KAYNAKLI ELEKTRONİK ÜRETİCİSİ FOXCONN, ENDÜSTRİNİN KARŞI KARŞIYA OLDUĞU BİLEŞEN SIKINTILARINA ATIFTA BULUNARAK EKİM-ARALIK GELİRLERİNİN DÜŞMESİNİ BEKLEDİĞİNİ SÖYLEDİ."

Yeni iPhone'ların piyasaya sürülmesi ve gelecek olan modeller bu sıkıntı ile karşılaşabilirler. Şuanda piyasada yeni olan iPhone 13 serisi, daha sonra Noel kampanyasıyla birlikte yüksek taleb görebilir. Bu yazımızın yazıldığı sırada iPhone 13 ve iPhone 13 Pro stoğu küresel anlamda azdı. Bazı modeller hemen bulunabilirken, diğerleri ay sonunda veya Aralık başında ancak gönderime sunuluyor.

Durum Apple için tamamen anormal. Geçmişte, en çok beklenen sürümleri, hızlı bir şekilde çözülmesi için yalnızca birkaç haftalık teslimatta gecikmelere maruz kalırken, şuandaki yaşanan çip sıkıntısı nedeniyle artık bu teslimatlar daha da gecikebilir. Şimdilik bu gecikmeler uzayacak, yakın zamanda ne zaman bu sıkıntının biteceğinin bir son belirtisi yok.

Diğer tüketici elektroniği şirketleri gibi Cupertino merkezli Apple da küresel bileşen sıkıntısıyla karşı karşıya kalıyor. Tim Cook, üç aylık sonuçların son sunumunda, lojistik sorunların zaten ciroda 6.000 milyon dolar daha az olduğunu da açıklamıştı. Bu demek oluyor ki Apple geçmişe nazaran daha az lojistik sevkiyat yapmış ve ciroda yaşanan 6.000 milyon dolarlık azalma buna işaret ediyor.