Güncel

Freelancer kullanımında en hızlı büyüyen ülke Türkiye

Yeni verilere göre Türkiye’ deki kobiler diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla şekilde dış kaynaktan temin yapıyor.

Freelancer kullanımında en hızlı büyüyen ülke Türkiye

Dünyanın en büyük “dış kaynak kullanım piyasası” Freelancer.com’un rakamlarına göre, Türkiye’deki küçük ölçekli işletmeler tüm diğer Avrupa ülkelerinden daha hızlı bir şekilde dış kaynaktan temin yapıyor ve bu, Türkiye’yi dünyanın en ileri teknolojik değişikliklerinde ön sıraya taşıyor.

Freelancer.com, Türk işletmelerinin 2012 yılında serbest çalışanlara (freelancer) yönelik harcamalarını, %120 oranında rekor bir düzeyde arttırdığını ve bu oranın tüm diğer Avrupa ülkeleri ekonomilerindekinin iki katından fazla olduğunu açıkladı. Rakamlar Türkiye’nin Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık gibi dış kaynaktan temin konusunda güçlü Avrupa ülkelerini geçerek, en güçlü ekonomilerden biri olduğuna dair verileri destekliyor.

Rakamlar, siteye kayıtların 2012 yılında %66 oranında arttığını ve Türkiye’de giderek daha fazla küçük ölçekli işletmenin ileri teknoloji, çeviri ve pazarlama işini dış kaynaklardan temin etme ihtiyacı duyduğunu da gösterdi.

1358425332_matt1395prv.jpg

Türkiye’nin serbest çalışanlar için Avrupa’daki lider ülke olduğunu, Freelancer.com üzerinden çalışan Türk serbest çalışanların kazançlarının %158 oranında arttığını da ortaya çıkardı. Türk serbest çalışanlar siteyi Birleşik Krallık, ABD ve Almanya dahil dünyanın her yanındaki işverenlerle çalışmak için kullanıyor.

Freelancer.com’un Türkiye’deki küçük ölçekli işletmelere yönelik bir araştırmasında, IT mühendisi çalıştıran küçük ölçekli Türk işletmelerinde %46 büyüme, web tasarımı alanında %34 artış, grafik tasarımı işlerini dışarıdan temin etmede %28 artış ve yazı ve pazarlamada sırasıyla %26 ve %14 artış olduğu bulundu.

“Freelancer.com’un rakamları Türkiye’nin Avrupa’nın en hızlı büyüyen dışarıdan temin ekonomisi olduğunu gösterdi. Yani küçük ölçekli Türk işletmeleri yapamadıkları işler için uzmanlar tutuyor; şirketlerini ve dinamik e-ticaret sitelerini daha verimli çalıştırmak için IT sistemleri tasarlamaktan pazarlama, finans ve hesap uzmanlarına kadar,” diye konuşan Freelancer.com CEO'su Matt Barrie sözlerine şöyle devam ediyor:

“2013 küçük ölçekli Türk işletmelerini teknolojik değişimlerin ön sıralarına yerleştiren, onlar için en önemli yıl gibi görünüyor. Türkiye hızla Avrupa’nın en yenilikçi ve modern ekonomisi haline geliyor.

“Fakat küçük ölçekli işletmeler aynı zamanda daha çok dış kaynak kullanıyorlar, çünkü dış kaynak kullanımı sağlayan sitelerdeki büyüme onlara güven ve koruma sağlıyor. Hizmet kalitesi incelenen serbest çalışanlar ve güvenli ödeme sistemleri sayesinde, küçük ölçekli işletmeler artık güvenilir ve kullanımı kolay proje yönetimi sistemleriyle çeşitli işgüçlerini yönetebiliyorlar,” diye konuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.