Getir neden sadece Türkiye'ye odaklanacak?

Pazartesi günü, “anında teslimat” girişimi, yalnızca Türkiye iç pazarına hizmet etmek için ABD, İngiltere, Almanya ve Hollanda'dan çıkacağını söyledi. TechCrunch, kapanışların şirketteki 6.000 işi ortadan kaldıracağını belirtiyor.

Getir neden sadece Türkiye'ye odaklanacak?

Getir’in geleneksel alışveriş hizmetlerinden farklı olan iş modeli, şehirlerde yiyecek ve ev ihtiyaçları taşıyan sipariş karşılama merkezleri kurmayı içeriyordu. Bu genellikle siparişleri dakikalar içinde getirmelerine olanak tanıyor; dolayısıyla "anında teslimat" lakabı da buradan geliyor. Bir zamanlar değeri 12 milyar dolar olan girişim, pandemi sırasında yatırımcıların karantina sonrasında da devam edecek olan COVID dönemi tüketici alışveriş alışkanlıklarına yatırım yapmalarıyla büyümede bir artış yaşadı.

Şirket TechCrunch'a yaptığı açıklamada, "Bu karar Getir'in mali kaynaklarını Türkiye'ye odaklamasına olanak tanıyacak" dedi. Girişim, çıktığı pazarların gelirlerinin yaklaşık %7’sini oluşturduğunu söyledi.

Getir neden sadece Türkiye'ye odaklanacak?

Getir, işleri keserken ve küresel genişlemede geri alma düğmesine bassa da, Türkiye'ye odaklanmak için finansman sağladı. Mubadala (Abu Dabi'nin devlete ait yatırım şirketi) ve G Squared'in yalnızca Türkiye'ye özel pivotu finanse edenler arasında olduğu bildiriliyor.

Getir, geçen yılın sonlarında satın aldığı ABD'deki yan kuruluşu FreshDirect'in faaliyetlerine devam edeceğini söyledi. Ancak şirket Reuters'e, ayrıldığı piyasalardaki mevcut varlıkları için tekliflere açık olduğunu öne sürdü.

Startup 2015 yılında kuruldu ve Türkiye'de popülerlik patlaması yaşadı. 2017'den 2023'e kadar, küresel kurumsal fetih arayışındayken yatırımcılardan 2,3 milyar doların üzerinde para topladı ve bu yolda daha küçük rakipleri de yakaladı. TechCrunch, 2023'ün başlarında Getir'in 32.000 çalışana sahip olduğunu söylüyor.