Arama yapmak artık kabus olmaktan çıkıyor

Yazılım devi Google, Gmail’de tonlarca e-posta arasında kaybolan kullanıcılarının derdine derman olmaya hazırlanıyor.

Arama yapmak artık kabus olmaktan çıkıyor

Gmail kutunuzdaki e-postalar arasında bir şey aramanın çok zor olduğunu düşündüyseniz, size güzel bir haberimiz var. Yazılım devi Google, bu işi kolaylaştıracak adımları atmaya başlıyor.

15 gün içerisinde tamamlanacak

Google, Gmail’de daha iyi arama önerileri verebilmek için “yeni makine öğrenimi modellerini” kullanmaya başlayacağını kullanıcılara duyurdu. Amerikalı teknoloji devi, Gmail arama kutusundaki e-postalar arasında bir konuşma, dosya veya iletişim bilgisi aramanın, kullanmaya başlayacağı yeni yöntemle daha kolay olmasını umuyor. Yeni sistemin testlerini tamamlayan şirket, güncellemelerle kullanıcılara dağıtmaya başlamış durumda ve güncellemenin 15 gün içinde tamamen tamamlanması bekleniyor.

Yeni arama aracı kişisel müşterilerden Business Starter, Business Standart ve Business Plus Workspace hesaplarının yanı sıra Enterprise Standart ve Plus, Education Fundamentals ve Plus, Frontline ve Nonprofit üyelerine kadar genişletilecek.

Tam sayfa reklamlar yasaklanacak

Yazılım devi Google, tam ekran reklamları, VPN’leri ve orijinal yazılımı taklit eden sahte uygulamaları engellemek amacıyla Android geliştiricileri için yeni Play Store politikalarını duyurdu.

Google, geçtiğimiz günlerde yeni Play Store politikalarını açıkladı. Android geliştiriciler artık tam ekran reklam görüntüleyen ve sahte VPN özellikleri içeren yazılımları uygulama mağazasında yayınlamayacağını duyurdu.

30 Eylül'de başlıyor

30 Eylül 2022’de uygulamaya girecek yeni kurallar çerçevesinde artık bir aracın veya bir oyunun içinde bir yerden bir yere geçerken tam ekran reklam gösterilmeyecek. Aynı şey, uygulamaların ilk yükleme ekranları için de geçerli. Buna ek olarak 15 saniye bekleten reklamlar da yasaklanıyor.

Getirilen yeni kurallar çerçevesinde hassas verilerin görüntülenmesini engellemek için kullanılan FLAG_SECURE özelliğini engelleyen uygulamalar da yasaklanacak. Bununla beraber, VPN uygulamalarına da kısıtlamalar geliyor. Veri tünelleme seçeneği sadece özel VPN uygulamalarında kullanılabilecek.