Google Android'in sonunu getirebilecek bu dava sonuçlandı!

Google ile Oracle arasındaki bu dava sonuçlandı!

Google Android'in sonunu getirebilecek bu dava sonuçlandı!

Hatırlayacak olursanız bundan yaklaşık 1 hafta önce Google'ın mobil işletim sistemi Android için yeni bir davanın açıldığını bu davanın Android'in geleceği açısından oldukça önemli olduğunu belirtmiştik.

Haberimizin detaylarında Java'yü bünyesine katan Oracle ile Google arasında gerçekleştiği haberini vermiştik. Oracle'ın Google'a açtığı davada suçlama Android işletim sisteminde Java telif haklarının çiğnendiği yönündeydi. O davanın bugün ilk kısmında Google suçlu bulundu. Yani telif hakları ihlal edilmişti.

https://www.teknolojioku.com/application/static/data/news/665x300/oracle-google.jpg

San Francisco’daki mahkeme salonundan bugün açıklamada bulunan jüri, Google’ın Android mobil işletim sisteminde kullandığı 37 Java API ile Oracle’ın telif hakkını ihlal ettiğini bildirdi. Java'nın telif haklarını ihlal ettiği iddia edilen Google ise davaya başka pencereden bakıyor ve tüm açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin ve firmaların mobil cihazlarda Java'yı kullanmaya yetkili olduklarını ve kullandıklarını dile getirerek, savunma niteliğinde davaya devam ediyor.

Davada henüz belirginleşmeyen noktalar var, bunlar Google'ın telif haklarını çiğnediği bölümlerde Oracle'a yani Java'nın sahibine lisans parası ödeyecek mi? Google'ın ihlal ettiği bu Java telif haklarının neler olduğu da henüz netleşmedi.

*Android'in sonunu getirebilecek bu dava bakalım neler getirecek?