Güncel

Google aramalarla ilgili yeni düzenle yaptı!

Google, internetteki bilgi kirliliğinin önüne geçecek adımlar atıyor. Kullanıcılar artık arama sonuçları güvenilir değilse uyarılacak.

Google aramalarla ilgili yeni düzenle yaptı!

En çok tercih edilen arama motoru devi Google kullanıcılarını bilgi kirliliğine karşı korumak için kolları sıvadı. Google aramalarda çıkan güvenilmez veya yanlış olabilecek arama sonuçları hakkında kullanıcıları uyaracağı bir özellik üzerinde çalışıyor.

Malum artık sahte haberler çağında yaşıyoruz. Artık internette bir haberin yalan da olsa yayılması uzun sürmüyor. Sahte kullanıcı yorumlarıyla her şey inandırıcı hale getirilebiliyor. Google da görünüşe göre bu durumu farkında. Kullanıcları yanlış haberlerden korumak için şirket kısa süre önce arama sonuçlarının gerçekliğini tespit eden bir kontrol mekanizması başlattı. Gerçek kontrolü denen bu sistem, arama motoru aracılığıyla erişilen bilgilerin kalitesini daha da artıracak.

Google sahte haberlerin önüne geçmek istiyor

Gerçek kontrolü sahte haberlerin önüne geçmede yardımcı olabilir. Bununla da kalmayıp arama motoru bir özellik daha ekliyor. Eğer yayınlanan haber henüz çok yeniyse ve gerçek kontrolü sisteminden geçemediyse Google bunun hakkında da uyaracak. Uyarı, haberin çok yeni olduğunu ve henüz kontrol geçmediğini belirtecek.  Google bu söz konusu özelliği test etmeye sadece bir hafta önce başladığını duyurdu. Google'dan gelen bu uyarılar şu anda çok az aramada karşımıza çıkıyor. Şu an için arama motorunun odak noktası özellikle trend olan konularla ilgili çıkan haberler.

Google, dünyanın en büyük arama motoru şirketi ve bu yeni özelliğin açıklanması şirketin beklentilerini daha da yukarı taşıyor. Şirket, arama kalitesini artırmaya devam edecek. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.