Google bile ekonomik krizle boğuşuyor!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google’da işe alımlar konusunda yeni kısıtlamalar getirmek zorunda kaldı.

Google bile ekonomik krizle boğuşuyor!

Dünya son zamanların en büyük ekonomik krizine doğru ilerliyor. 2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan COVID-19 virüsü ile başlayan bu süreç ardında karşılıksız olarak basılmış milyarlarca dolara tekabül eden para ve tedarik halkaları parçalanmış sektörler bıraktı. Bir de bunun üzerine Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş eklenince, dünya bir bütün halinde kendini ekonomik krize yuvarlanır halde buldu.

Dün Amerika Birleşik Devletleri’nde açıklanan ve son 50 yılın en yüksek enflasyon verisi olarak değerlendirilen son ekonomik parametreler, hiçbir şeyin düzelmediğini, aksine daha da kötüye gittiğini gösteriyor. Zaten başta Netflix ve Twitter olmak üzere birçok şirketin sayıları yüzleri geçen işten çıkarmalara başvurması da bu durumun bir diğer kanıtı.

Google bile ekonomik krizle boğuşuyor!

Öte yandan her şirket ilk seçenek olarak işten çıkarmayı ele almıyor. Dünyanın en önemli teknoloji markalarından biri olan ve 2022 yılında krize inat 100.000 yeni çalışanı bünyesine katan Google, bundan sonra işten çıkarmamak adına işe alımları yavaşlatacak.

Mevcut personelini korumak ve onlara zor zamanlar yaşatmak istemeyen Google, yeni işe alımları önemli ölçüde sınırlandırarak daha kötü zamanlara daha sıkı bir bütçe politikasıyla girmek istiyor.

Tabi ki bu dönemde kritik pozisyonlar için işe alımların devam edeceğini bildiren Google CEO’su Sundar Pichai, bu kuralın yalnızca mühendislik gibi olmazsa olmaz roller için esnetilebileceğinin altını çiziyor.