Google Chrome ve ChromeOS yasaklandı

Hollanda hükümeti okullarda Google Chrome ve ChromeOS kullanımını kısıtlamaya karar verdi.

Google Chrome ve ChromeOS yasaklandı

Google ürünleri söz konusu olduğunda, gizlilik endişelerinin gündeme gelmesi yeni bir şey değil olmadığını biliyoruz. Google, veri toplama ve reklam uygulamaları konusunda düzenli olarak birden fazla ülkede inceleme altına alınıyor. Önemli iki Google ürünü, Hollanda’da yasaklandığı öğrenildi. Hollanda hükümeti, veri gizliliği sorunları nedeniyle okullarda Google Chrome ve ChromeOS kullanımını kısıtlamaya karar verdi.

Ağustos 2023'e kadar yasak

Hollanda Eğitim Bakanlığı okullarda Chrome ve ChromeOS kullanımına en azından Ağustos 2023'e kadar kısıtlamalar getirdi. Yasaklamaya gerekçe olarak, ne kadar öğrenci verisinin toplanıp reklam ortaklarıyla paylaşıldığına ilişkin endişeler veriliyor. Verilerin gerçekte nerede depolandığı konusunda şeffaflık eksikliği olduğunun da altı çiziliyor.

Google ise, hem Chrome hem de ChromeOS için Hollanda eğitim sektörü gereksinimleriyle daha uyumlu olacak yeni sürümleri gelecek yıla kadar kullanıma sunmayı kabul ettiğini duyurdu. Yeni versiyonlar yayınlandıktan sonra Hollandalı yetkililer inceleme yapacak, ardından kullanıma açılıp açılmayacağına karar verilecek. Hollanda'da Chrome ve ChromeOS'un yasaklanması sonrası ülke ikiye bölündü.