Google Chrome'a karanlık mod geldi!

Google, Chrome 74 güncellemesi ile hem masaüstü hem de Android tarafında yeniliklerle getiriyor. Detaylar haberimizde.

Google Chrome'a karanlık mod geldi!

Google Chrome 74 sürümüyle birlikte karanlık mod özelliği geliyor. Bu özellik ile birlikte, Google Chrome kullanıcıları isterlerse tarayıcılarını karanlık moda alabilecekler. Chrome veri tasarrufu özelliğinin de yenilendiği güncellemenin detaylarını haberimizden hep birlikte inceleyelim.

Google Chrome'a karanlık mod geldi!

Google Chrome 74 güncellemesi, resmi olarak Windows, Mac ve Linux kullanıcılarına dağıtılmaya başlandı. Yayınlanan güncelleme ile beraber yeni erişilebilirlik ayarı ve bir dizi yeni özellikler uygulamaya eklendi. En dikkat çeken iki yenilik ise 'karanlık mod' ile 'veri tasarrufu' özelliğinin değişmesi oldu.

Bir süredir Google Chrome Windows sürümün 'karanlık mod' desteği alacağı konuşuluyordu. Sonunda Chrome 74 ile beklenen 'dark mod' özelliği geldi. Hali hazırda üçüncü parti eklentilerle mümkün olan 'siyah tema' artık Chrome’un bir özelliği haline geldi. Karanlık modu aktif etmek için işletim sisteminin ayarlar menüsünde, renkler altından varsayılan uygulama modu seçimini koyu olarak ayarlamak yeterli oluyor. Görünümü ise gizli moda oldukça benziyor.

Google Chrome'a karanlık mod geldi! - Resim : 1

Ayrıca Google, daha önce düşük veri hızları olan ülkelerdeki kullanıcıları hedef alan özellikleri barındırdığı güncelleme ile  “Veri Tasarrufu” adında yeni bir özelliği kullanıma sunmuştu. Şimdi gelecek olan Google Chrome 74 sürümüyle bu özellik de değişecek.

Google Chrome veri tasarrufu özelliği değişiyor!

Veri Tasarrufu modu daha düşük çözünürlükte fotoğrafları kullanıcılara göstererek kullanıcıların daha az veri harcamasına olanak sağlıyordu. Bu tasarruf duruma göre % 60’a kadar çıkabiliyordu. Ayrıca söz konusu özellik ile web siteleri, 2 kat daha hızlı açılıyor, çok daha hızlı tepki veriyorlardı.

Google şimdi ise söz konusu özelliğe bazı yeni özellikler ekliyor ve bunu Android için Google Chrome tarayıcıya sunmaya hazırlanıyor. Söz konusu özelliğin adı da değişerek “Chrome Lite” olacak. Chrome Lite bazı önemli özellikleri beraberinde getirecek. Bunlardan en önemlisi RAM yönetimi olacak. Bu güncelleme ile birlikte RAM yönetimi %40’a kadar daha performanslı hale gelecek. Ayrıca sayfalarda sıkıştırma teknolojisi kullanılarak sayfaların daha az veri kullanması hedef alınacak.