Güncel

Google çöktü mü? Google'a neden girilmiyor?

Saat 15:00 itibariyle Türkiye'deki bazı kullanıcılar Google servislerine erişim sağlayamadı. Türk Telekom'dan konuyla ilgili siber saldırı açıklaması geldi.

Google çöktü mü? Google'a neden girilmiyor?

Google'ın bazı servislerine erişemeyen kullanıcılar sosyal medyada şikayetlerini dile getirmeye başladı. Özellikle Türk Telekom kullanıclarının yaşadığı iddia edilen bu sorununun tam olarak kaynağı bilinmiyor. Ancak özellikle Türkiye'de bu sorunu yaşayan birçok kullanıcınan şikayetleri sosyal medya platformlarında görülebiliyor.

Google çöktü mü? Google'a neden girilmiyor

Şimdilik konuyla ilgili olarak Google ya da Türk Telekom cephesinden bir açıklama gelmedi. Google servislerine erişim sorunu sadece bu operatörün abonelerinin yaşadığını, diğer operatörlerin abonelerinin bir sorun yaşamadığını belirtelim.

Bu tarz kesintilerde kullanıcı şikayetlerini derleyen Down Dedector sitesine göre Türk Telekom kullanıcıları bu sorunu yaşıyor. Sitedeki haritaya göre sorun ağırlıklı olarak İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Samsun, Antalya ve Adana illerinde yaşanıyor.  Öte yandan yine aynı siteye göre Google servislerine erişim sorun daha çok Türk Telekom sabit internet abonelerini tarafından hissediliyor.  Sorunun saat 17:41 itibariyle halen devam ettiğini belirtelim. 

Google çöktü mü? Google'a neden girilmiyor? - Resim : 1

Yakın zamanda (19 Aralık 2019) benzer bir Google servis sorunu yaşanmıştı. O sorunda Türkiye'deki bütün operatörlerinden Google servislerine erişim sorunu yaşanmıştı. Konuyla ilgili 7 saat sonra açıklama yapan Google, Bulgaristan'daki fiber ağlarda yaşanan sorunun bu olaya sebep olduğunu duyurmuştu. 

Güncelleme: 17:56

Konuyla ilgili Türk Telekom'dan bir açıklama da yapıldı. Teknolojioku haber merkezine gönderilen açıklama metni aşağıda yer alıyor:

20 Ocak 2020 Pazartesi günü internet erişiminde yaşanan problemlere dair, Türk Telekom olarak halkımızı ve paydaşlarımızı bilgilendirme sorumluluğumuz çerçevesinde açıklama yapılması gereği doğmuştur.

Söz konusu erişim aksaklıkları, dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği ‘Siber Saldırı’ ile ilgili olup, saldırılar bu kez Türk Telekom’un DNS’lerine yönelik yapılmaktadır.

Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları, saldırıları bertaraf etmek, yurt içi ve yurt dışı internet trafiğini normal seyrinde devam ettirmek için yoğun bir çalışma içerisindedir.

Türkiye’nin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan Türk Telekom’un, gerekli önlemleri alarak, kullanıcılarımızın bu saldırılardan etkilenmemesi için çalışmalarını sürdüğünü kamuoyunun bilgisine sunarız.​

Yorumlar
Aytekin
Türk Telekom kadar kötü bir internet sağlayıcısı kadar berbat bir kurum daha yok
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.