Google, dolandırıcılara karşı savaş açtı

Yapay zeka, genellikle dolandırıcılarla ilişkilendirilen konuşma kalıplarını arayacak.

Google, dolandırıcılara karşı savaş açtı

Google, bu yılın sonlarında Android telefonlara gelecek dolandırıcılık tespit araçlarının geleceğini duyurdu; bu iyi bir şey çünkü bu dolandırıcılar, insanları paralarından ayırma konusunda giderek daha iyi hale geliyor. Google I/O 2024'te açıklanan araç seti hâlâ test aşamasında ancak konuşmanın ortasında dolandırıcıları ortaya çıkarmak için yapay zekayı kullanıyor.

Doğru okudunuz. Yapay zeka sürekli olarak dolandırıcılıklarla ilişkilendirilen konuşma kalıplarının peşinde olacak. Tespit edildikten sonra, telefonunuzdan gerçek zamanlı bir uyarı alacaksınız ve karşı taraftaki kişinin aslında bir mahkeme celbi veya başka bir şey vermeye gittiğine dair endişelerinizi ortadan kaldıracaksınız.

Google, dolandırıcılara karşı savaş açtı

Google, PIN'ler ve şifreler gibi kişisel bilgileri isteyen bir "banka temsilcisinin" örneğini veriyor. Bunlar olağandışı banka talepleri olduğundan yapay zeka bunları işaretleyecek ve bir uyarı yayınlayacak. Her şey cihazda gerçekleşiyor, dolayısıyla gizli kalacaklar. Bu özellik Android 15'e hemen gelmeyecek ve şirket, yılın ilerleyen zamanlarında daha fazla ayrıntı paylaşacağını söylüyor. İnsanların aracı kullanmak için kaydolmaları gerekecek.

Google, Android 15 ile büyük bir hamle yaparak Gemini sohbet robotunu bulut bağlantısı gerektirmek yerine gerçek cihazlara getirdi. Bu dolandırıcılık tespit teknolojisine ek olarak yerleşik yapay zekanın eklenmesi, uygulamaları kullanırken bağlamsal farkındalık gibi daha birçok özelliğe olanak tanıyacak.