Google Gemini, sorunları çözmenize yardımcı olmak için videolarınızı arayacak

Yapay zeka, videoyu kare kare inceleyecek ve sorun gidermeye yardımcı olmak için forumlardan bilgi alacak.

Google Gemini, sorunları çözmenize yardımcı olmak için videolarınızı arayacak

Google, aramaya üretken yapay zeka ekleme çabasının bir parçası olarak yeni bir gelişmeyi kullanıma sundu: video. Gemini, çözmeye çalıştığınız bir sorunu gösteren videoyu yüklemenize, ardından bir çözüm bulmak için kullanıcı forumlarını ve internetin diğer alanlarını taramanıza izin verecek.

Örnek olarak, Google'dan Rose Yao, I/O 2024'te sahnede satın aldığı kullanılmış bir pikaptan ve iğneyi plak üzerine nasıl oturtamadığından bahsetti. Yao, sorunu gösteren bir video yükledi ve ardından Gemini, söz konusu marka ve modele göre kolun nasıl dengeleneceğini açıklayan bir açıklayıcıyı hemen buldu.

Google, "Arama, bir metin kutusundaki kelimelerden çok daha fazlasıdır. Genellikle sorularınız, hareket halindeki nesneler de dahil olmak üzere etrafınızda gördüğünüz şeylerle ilgilidir" diye yazdı. "Videoyla arama yapmak, bu sorunu açıklamak için doğru kelimeleri bulma zahmetinden ve zamanından tasarruf etmenizi sağlar ve sorun giderme adımları ve kaynakları içeren bir Yapay Zeka Genel Bakışına sahip olursunuz."

Google Gemini, sorunları çözmenize yardımcı olmak için videolarınızı arayacak

Video tek başına neyi anlamaya çalıştığınızı netleştirmiyorsa, söz konusu soruna işaret eden metin ekleyebilir veya oklar çizebileceksiniz.

OpenAI, canlı videoyu gerçek zamanlı olarak yorumlama, ardından bir sahneyi tanımlama ve hatta onun hakkında bir şarkı söyleme becerisine sahip ChatGPT 4o'yu tanıttı. Ancak Google şimdilik Arama ürününe odaklanarak video konusunda farklı bir yaklaşım izliyor. Şirket, videoyla aramanın başlangıçta İngilizce olarak Search Labs ABD kullanıcılarına sunulacağını, ancak zamanla daha fazla bölgeye genişleyeceğini söyledi.