Güncel

Google gizlilik davası ile karşı karşıya!

Napolyon Patacsil isimli bir vatandaş, gizliliği açığa çıkarıldığı için Google'a dava açtı.

Google gizlilik davası ile karşı karşıya!

Hatırlarsanız sizlere Google'ın konum geçmişi üzerinden kullanıcıların her bir adımını takip ettiği aktarmıştık. Şirket kullanıcı deneyimini geliştirmek için yaptığı bu takip işleminden rahatsız olan kullanıcıların konum geçmişini kapatabileceğini dile getirmişti.

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan haberler ise Google'ın açıklamasının yanıltıcı olduğunu, konum geçmişi özelliği devre dışı bırakılsa dahi Google'ın kullanıcıların konumunu takip edebildiğini ortaya çıkarmıştı.

Bu durum karşısında Napolyon Patacsil isimli bir vatandaş, gizliliği açığa çıkarıldığı için Google'a dava açtı. Google'ın hem Android cihazında hem de Google Haritalar servisinin bulunduğu iPhone'da konumunu takip ettiğini dile getiren Patascil, şirketin kullanıcılardan habersiz kişisel verileri ele geçirdiğini vurguluyor.

Google gizlilik davası ile karşı karşıya!

Bu verilerin üçüncü taraf şirketlere satılmış olabileceğini de belirten Patascil, davanın bir topluluk davasına dönüştürülmesini istedi. Böylece Google'ın konum takip faaliyetlerinden şikayetçi olan diğer kullanıcılar da Google'a karşı Patascil'in yanında yasal mücadeleye katılabilecek. Bir elin nesi var iki elin sesi var gibilerinden düşünebilirsiniz. 

Henüz açılan dava ile ilgili her iki taraftan da bir ses çıkmış değil. Zamanında Facebook'un da yargılandığını düşünürsek Google'ın da bu konuda ayağını sağlam yere basması gerek. Bakalım Google, açılan bu dava neticesinde nasıl bir hüküm yiyecek hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
MAKRID
Helal olsun adama
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.