Güncel

Google, hala bir reklam firması!

Google'ın donanımdan kazanmaya ihtiyacı yok


Google I/O'nun en önemli gelişmelerinden biri şüphesiz Nexus Q olmuştu. Bu yıl evleriniz 3 Google cihazıyla parlayabilir. Bizler yeni oyuncaklara yoğunlaşmışken, bazı soru işaretleri geliyor. Google bir donanım firması haline mi gelecek? Cevap: Hayır.

Google bir donanım şirketi değil, biri haline de gelmiyor. O hala bilgi firması ve en büyük ürünü hala arama motoru. Tabi ki hala gelirinin %96'sı reklamlardan geliyor. Donanım Google için sadece küçük bir macera, muhtemelen öyle de kalacak. Amazon'un aksine tabletlerden yada diğer cihazlardan ne kadar kazandığını umursamıyor. Ancak sunduğu donanımlarla reklamlarını desteklemeye, kullanıcıları reklamlara yönlendirmek, işte bu Google'ın temel amacı.

1341212641_resim5.jpg

Hatta öyle ki Android işletim sisteminden kazandığı para da bunun yanında önemsiz kalıyor. İnsanların artık eski moda reklamlar ilgisini çekmiyor. Google hala kazandığını mobil sistemlerdeki ve Android işletim sistemi kullanan cihazlardaki reklamlardan sağlıyor. Nexus Q'nun salonunuzda olması önemli nokta değil, sizi 5500 geliştiricinin bulunduğu medya salonuna götürmesi önemli. Nexus Q'nun yada diğer cihazların fiyatının piyasadakilere oranla daha ucuz olmasının asıl sebebi de budur.Öyle yada böyle bu politika sektördeki en başarılı politikalardan biridir. Donanım firmaları ürünlerini yapar ve yazılımlarıyla birlikte satar. Ancak Google gibi yazılım ve servis hizmetleri veren bir şirket ürünlerini çekici kılmak için herhangi bir yoldan gider. Neden olmasın?

1341212945_49869.jpg
Bu yol insansız otomobil bile olsa hedef aynıdır. Otomobil kullanırken internete giremezsiniz, medyayla bağlantıda olamazsınız. Hayatta kalabilmek için yapamazsınız. Google araçta internete girmeyi yasal hale getiriyor. Şimdi her şey daha açık öyle değil mi? Google insanlara araba kullanırken ekstra zaman kazandırırsa bilin bakalım kazanan kim olur?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.