Google işe alımlarda standart değiştirdi

Bloomberg, Google'ın 2022'nin geri kalanı için işe alım hızını yavaşlatacağını duyurdu ve çalışanlarına "daha girişimci olmalarını" söyledi.

Google işe alımlarda standart değiştirdi

Meta ve diğer teknoloji şirketlerine çok benzeyen CEO Sundar Pichai, hız değişimi için "belirsiz bir küresel ekonomik görünüme" atıfta bulundu ve şirketin operasyonları konsolide edeceğini ve "yatırımların çakıştığı yerlerde" düzene sokacağını söyledi.

Google'ın işe alma hızı, 2022'nin ikinci çeyreğinde şirket, her yıl %17 artışla 163.906 iş gücüne 10.000 yeni çalışan eklediğinden dolayı da çok yüksekti. Bununla birlikte, 2022'nin geri kalanında Google, mühendislik, teknik ve diğer önemli rollere işe alımlara odaklanacak.

Google işe alımlarda standart değiştirdi

“İleriye dönük olarak, daha girişimci olmamız, daha aciliyetle, daha çok odaklanmayla ve aydınlık günlerde gösterdiğimizden daha fazla açlıkla çalışmamız gerekiyor. Bazı durumlarda bu, yatırımların çakıştığı yerlerde konsolide etmek ve süreçleri kolaylaştırmak anlamına gelir. Diğer durumlarda ise bu, kaynakları daha yüksek öncelikli alanlara yeniden dağıtmak anlamına gelebilir.”

Bloomberg'e göre Microsoft, iş gruplarındaki yeniden düzenleme nedeniyle bazı işleri kesmeyi de planlıyor. Bunlar, dünya çapında danışmanlık ve ortak çözümler de dahil olmak üzere bazı grupları etkileyecektir. Ancak şirket, diğer rollerde işe almaya devam etmeyi planlıyor ve 2022'yi daha fazla sayıda çalışanla tamamlayacak.

Diğer teknoloji firmaları da yavaşlayan ekonominin işe alımları etkileyeceğini söyledi. Dün Meta CEO'su Mark Zuckerberg, çalışanları "yakın tarihte gördüğü en kötü düşüşlerden birinin" şirketi etkileyebileceği konusunda uyarırken, yöneticilere "kötü performans gösterenlerden" "kurtulmalarını" söyledi. Netflix, Unity, Coinbase ve Paypal da son zamanlarda pek çok işte kesintiye gitti.