Güncel

Google ve Pentagon ortak bir çalışma yürütüyor!

Google'ın Pentagon ile olan ortaklığı çalışanlarından tepki gördü!

Google ve Pentagon ortak bir çalışma yürütüyor!

Yeni bir sızıntıya göre, Google, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’yla drone yazılımları için ortaklık kurdu. Projenin kapsamının Google'ın drone çekimlerindeki nesneleri tanımlamak için kullandığı makine öğrenim becerisi olduğu bildiriliyor.

Google ve Pentagon ortak bir çalışma yürütüyor! - Resim : 1

Google’ın projeye katılımı gizliydi ancak bir sızıntı gerçekleşti. Proje, Project Maven olarak adlandırılıyor. Proje, 2017 Nisan ayında başladı. Project Maven hakkında yapılan bir basın toplantısında yapılan açıklamada, projenin toplanan milyonlarca saatlik videoyla baş etmeyi amaçladığı belirtildi.

Basın açıklamasında Maven'in ilk odak noktasının özellikle Irak ve Suriye ile mücadelede, tespit edilmesi gereken nesnelerin tespit edilmesi olduğunu söylendi. Bazı Google çalışanlarıysa söz konusu durumdan hoşnut değil. Çünkü Google'ın orduya kaynak sunmasını istemiyorlar.

Bir Google sözcüsüyse bu duruma şu yanıtı verdi: Teknoloji çözümleri sağlamak için devlet kurumlarıyla yıllardır çalışıyoruz. Söz konusu proje, veriler üzerinde nesne tanımada yardımcı olabilecek açık kaynaklı TensorFlow API'leri sağlamak için Savunma Bakanlığı ile ortak yürütülen bir pilot proje. Bu teknoloji, insan incelemesi için görüntüleri işaretler ve sadece saldırgan olmayan kullanımlar içindir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.