Güncel

Google PittPatt'i satın aldı

Google hizmetlerine yönelik olduğu düşünülen bir firmayla daha satın alma konusunda anlaşma sağladı.


Google sosyal ağı Google+ için yaptığı yatırımlar tüm hızıyla devam ediyor. Henüz yaygın kullanıma geçmemesine rağmen Google ilk güncellemeleri yayınladı ve süreç içerisinde Frid.ge adlı grup paylaşımı konusunda uzman bir firmayı da bünyesine kattı. Şu an yine Google hizmetlerine yönelik olduğu düşünülen bir firmayla daha satın alma konusunda anlaşma sağladı.
Yüz tanıma teknolojisi günümüzde önemi hızla artan bir teknoloji. Güvenlik alanındaki tesisinden, Facebook?taki bildiğimiz fotoğraf etiketleme uygulamasına kadar basit veya karmaşık pek çok kullanım alanını görüyoruz. Bu teknoloji üzerine konusunda uzmanlaşmış pek çok firma bulunuyor.
Bunlardan birisi de ABD?nin Pensilvanya eyaletindeki Pitsburg şehrinde Carnegie Mellon Üniversitesi?nde görevli üç doçentin biraraya gelerek kurduğu PittPatt şirketi. PittPatt firması yüz ve obje tanıma yazılımları geliştiriyor, bu alanda farklı çalışmalar yapmakta.
Şirketin sitesinde satışa ilişkin yapılan açıklamada kendilerine ait bilgisayar görselliği teknolojisinin bundan böyle Google?ın fotoğraf, video ve mobil uygulamalarının çekirdeğini oluşturacağı açıklandı. Fakat satış bedeli veya bu teknolojinin hangi amaçlar için kullanılacağı yönünde herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.
PittPatt'in açıklamasından yola çıkarak Picasa, Googles, YouTube gibi içerik sitelerinde bu teknolojinin kullanılacağı düşünülüyor. Özellikle Google+ için Facebook benzeri bir fotoğraf etiketleme özelliğine temel olacağı konusunda fikirler var.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.