Google sert şekilde uyardı! Maddeleri tek tek sıraladı

Yazılım devi Google, çalışanlarını daha verimli çalışmaları konusunda uyarırken, aksi halde toplu işten çıkarmaların olabileceğine işaret etti.

Google sert şekilde uyardı! Maddeleri tek tek sıraladı

Google, zorlu ekonomik koşullar göz önüne alındığında, çalışanlarının işyerinde daha üretken olmasını istiyor. Google, verimliliği ve çalışanların işe yaklaşımlarını iyileştirmek için “Simplicity Sprint” isimli yeni bir program başlattı.

Google CEO’su Sunder Pichai, yakın tarihli bir toplantıda çalışanlarına şirketin verimliliğinin olması gerekenin altında olduğunu ve bunun değişmesi gerektiğini şu sözlerle söyledi: “Bir bütün olarak üretkenliğimizin sahip olduğumuz personel sayısı açısından olması gereken yerde olmadığına dair gerçek endişelerimiz var. Daha misyon odaklı, ürünlerimize daha fazla odaklanan, daha müşteri odaklı bir kültür yaratmamız gerekiyor. Dikkat dağıtıcı unsurları nasıl en aza indirebileceğimizi ve hem ürün mükemmelliği hem de üretkenlik konusunda çıtayı gerçekten nasıl yükseltebileceğimizi düşünmeliyiz.”

Pichai, bununla da kalmayarak, çalışanların planlara bağlı kalmalarını sağlamak için çalışanlardan geri bildirim de istedi. Firma, dahili bir anket yoluyla 15 Ağustos'a kadar çalışanlardan fikir alacak. Anketteki bazı sorular şunları içeriyor:

- Kullanıcılarımıza ve müşterilerimize hizmet etmek için daha fazla netlik ve verimlilikle çalışmanıza ne yardımcı olur?

- Daha iyi sonuçlara daha hızlı ulaşmak için hız tümseklerini nereden kaldırmalıyız?

- İsrafı nasıl ortadan kaldırırız ve nasıl daha girişimci ve odak hedefli kalırız?

Pichai’nin bu çıkışı Google çalışanlarını endişelendirmiş olacak ki, yapılan “verimlilik” odaklı konuşmanın bir işten çıkarma anlamına gelebileceği şüphesiyle, Google’ın yakın gelecekte toplu işten çıkarma politikasına girip girmeyeceğini soruşturmaya başladılar. Dedikoduların yayılması üzerine Baş İnsan Kaynakları Sorumlusu Fiona Cicconi, şirketin genel işgücünü azaltmak istemediğini, ancak ekonomi daha da kötüleşirse gelecekte bu konunun masaya gelmeyeceğinden emin olamadığını söyleyerek yanıt verdi. Öte yandan personeli rahatlatmak için Google'ın hala "kritik roller" için yeni insanları işe aldığını da söyledi.