Güncel

Google'ın yeni işletim sistemi Android 13 yavaş ama hızlı: Çok can yakacak!

Google'ın yeni Android 13 yazılımı kişileştirme seçenekleri, gizlilik avantajları ve daha birçok yenilikle beraber gelecek. Şirketin yeni güncellemesi emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. İşte detaylar.

Google'ın yeni işletim sistemi Android 13 yavaş ama hızlı: Çok can yakacak!

Android 13 belki yavaş güncelleniyor gibi görünebilir ancak Google yeni işletim sisteminden oldukça umutlu. Google'ın en yeni işletim sistemi, platform ortakları sayesinde sağlıklı bir başlangıç ​​yapıyor gibi görünüyor. İşte detaylar.

Android 13 büyümeye başlıyor

Google'ın Android sürümlerinin cihazlara göre dağılımını gösteren son grafiği, geçen Ağustos ayında Android 13'ü piyasaya sürmesinden bu yana ilk defa birinci sıraya yerleşti. Şirketin en son çıkarttığı mobil işletim sistemi, şimdiden Android telefonların yüzde beşinden fazlasında yüklü durumda. Android 12 ise son beş ayda pazar payını ciddi şekilde arttırdı.

Dikkate alınması gereken bir başka unsur da, Apple'ın iPhone'larda kullandığı iOS cihazlarının aksine, Android telefonlar güncellenir güncellenmez Apple'ın da aynı güncellemeyi yapmasıydı. Samsung ve Sony gibi diğer üreticiler, kendi sistemlerini Google'a bağlı kalmadan kendi zamanlamalarına göre bazen erken bazen geç de güncelleyebiliyorlar.

Android 13 emin adımlarla geliyor!

Android 13 Ağustos ayında kullanıma sunulduğunda, ilk olarak Google'ın Pixel telefonlarına özel çıkış yaptı. Samsung, kısa bir süre sonra Android 13 tabanlı OneUI 5'i piyasaya sürerken, OnePlus, Sony ve diğer üreticiler de geçen yıl Android 13'ü destekleyen telefonlar çıkararak işletim sisteminin nispeten hızla büyümesine yardımcı oldu diyebiliriz.

Android 12, Ağustos ayında olan bir önceki güncellemede (Android 13'ün lansmanından hemen önce) genel Android pazar payının yüzde 13,5'ine sahipti. O zamandan beri, bu sayı yüzde 18,9'a yükselirken, Android 11 yüzde 27'den yüzde 24,4'e düştü. Sürüm 10 ve 9 da önemli kullanıcı tabanlarını korumaya devam etmeyi sürdürüyorlar.

Android geliştirme ekibi, 13'ün ilk çıkışından bu yana çok sayıda özellik ve güncelleme sundular. Popüler Backbone One mobil oyun kumandası desteği geçen yılın sonlarında Android'e gelmiş ve Google kısa süre önce Android Auto'ya ilk büyük revizyonunu yapmıştı . Ayrıca Google ve Windows, Android ve Windows 11 arasındaki bağlantıyı genişletmek için de bazı ortaklıklar kurdu.

Android 13 hakkında düşünceleriniz neler? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Yorumlar
Çetin
Hesap açmak çok zor daha kolay olmalı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.