Güncel

Gözler Merkez Bankalarına çevrildi! FED ve Türkiye faiz kararı açıklanacak

Küresel piyasalardaki tüm fiyatlandırmaları etkileyen Merkez Bankası kararları bu hafta yayınlanacak. Hem FED hem de Türkiye'de Merkez Bankası faiz kararları açıklanacak.

Gözler Merkez Bankalarına çevrildi! FED ve Türkiye faiz kararı açıklanacak

Geçtiğimiz sene dolar kurunda yaşananların etkisi her yönde hissedilmişti. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın ve FED kararlarının da ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. 

Küresel piyasalarda, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte dalgalanmalar yaşanmıştı. Savaşın patlak vermesiyle dolar kurunda ve altında yukarı yönlü seyir başladı. Bu durum direkt olarak akaryakıt fiyatlarına da yansıdı.

Gözler Merkez Bankalarına çevrildi! FED ve Türkiye faiz kararı açıklanacak

faiz

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası en son kararını Şubat ayında açıklamıştı. Bu karara göre politika faizi sabit tutulmuştu. Bir sonraki faiz toplantısının da Mart ayında yapılacağı söylenmişti. Şimdi bu toplantının gerçekleşeceği tarih belli oldu.

Merkez Bankası faiz toplantısı 17 Mart 2022 tarihinde yapılacak. Piyasaların beklentisi  faiz oranının tekrar sabit tutulması yönünde. TCMB, "Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir." dedi.

Sadece Türkiye değil diğer ülkelerde de faiz kararları açıklanacak. Bu kapsamda bu hafta çarşamba ABD Merkez Bankası (Fed), perşembe İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve cuma Japonya Merkez Bankası (BoJ) toplantılarından çıkacak kararlar merakla bekleniyor. FED'in faiz artırımı yapması durumunda dolar kurunda tekrar bazı çalkalanmalar yaşanabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.