Güncel

Güney Afrikalı yetkililerden blockchain tabanlı ödemelere yeşil ışık!

Güney Afrikalı yetkililer aktif olarak blockchain tabanlı ödemeleri araştırıyor! Güney Afrikalı yetkililer, bunları ülkelerinin finansal piyasalarına sokmanın fizibilitesini aktif olarak inceliyorlar.

Güney Afrikalı yetkililerden blockchain tabanlı ödemelere yeşil ışık!

Kripto para birimleri ve blok zinciri tabanlı ödemeler, geleneksel itibari para birimlerine meşru bir alternatif olarak dünya çapında daha fazla kabul görmeye başladıkça, Güney Afrikalı yetkililer, bunları ülkelerinin finansal piyasalarına sokmanın fizibilitesini aktif olarak inceliyorlar.

Güney Afrikalı yetkililerden blockchain tabanlı ödemelere yeşil ışık!

Bloomberg'in geçtiğimiz gün bildirdiği üzere, Güney Afrika Rezerv Bankası ve Hükümetler Arası Fintech Çalışma Grubu, dağıtık defter teknolojisinin (DLT) tanıtılmasının politika ve düzenleyici etkilerini araştıran ortak bir kavram kanıtı projesini tamamladı.

Proje Khoka 2 olarak adlandırılan deney, politika ve düzenleyici yansımaları bilgilendirmek için blok zinciri tabanlı teknoloji ve tokenize varlıkları kullanarak borçların takas edilmesini ve ödenmesini içeriyordu. Katılımcılar arasında Johannesburg Menkul Kıymetler Borsası ve Güney Afrika'nın ilk dört bankası yer aldı.

Güney Afrika deneyinin sonuçları

Deney, dağıtık defter teknolojisini finansal piyasalarına dahil etmeden önce ülkedeki politika yapıcıların ve düzenleyicilerin artan katılımına ihtiyaç olduğunu gösterdi.

Ayrıca proje katılımcıları, tüm paydaşlar arasında yeni yeteneklere, yeni platformların eski sistemlerle entegrasyonuna, yeni standartlara, en iyi uygulamalara ve destekleyici bir ekosisteme ihtiyaç olduğunu şu sözlerle belirtti;

"DLT tabanlı bir sisteme geçiş, dikkatli bir planlama ve yürütme gerektirir ve DLT tabanlı bir sistemin mevcut sisteme paralel olarak bir süre, belki de süresiz olarak çalıştırılmasını gerektirebilir"

Projenin sonuçları hakkında yorum yapan merkez bankası başkanı Lesetja Kganyago, çevrimiçi bir konuşmada şunları söyledi:

"Pratik keşif yoluyla elde edilen içgörüler, hem yenilikçiler hem de düzenleyiciler için daha fazla düzenleyici netliğe yol açmalı ve tüm piyasa katılımcıları için eşit bir oyun alanı sağlamanın daha geniş çıkarına olmalıdır."

Düzenleyicilerin kuralları tartışırken dikkatli davranmaları ve dağıtılmış defter piyasalarına taahhütte bulunma konusundaki netlik ihtiyacını "tamamen takdir etmeleri" gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.