Ethereum işlem ücretleri neden bu kadar yüksek?

Ethereum protokolüne ödenen ortalama 7 günlük ücretler, Bitcoin'den neredeyse 40 kat daha yüksek!

Ethereum işlem ücretleri neden bu kadar yüksek?

Uzun süredir yüksek ağ maliyetleri nedeniyle eleştirilen Ethereum (ETH) blok zincirinin işlem ücretleri, son zamanlarda Bitcoin'den (BTC) yaklaşık 40 kat daha yüksek yedi günlük bir ortalama kaydetti.

Ethereum işlem ücretleri neden bu kadar yüksek?

 Nitekim, Ethereum'un 5 Nisan'daki yedi günlük ortalama ücretleri, CryptoFees analitik platformundan elde edilen verilere göre, Bitcoin'in yedi günlük ücret ortalaması olan 623.285 dolardan 39.29 kat veya %190.1 daha fazla olan 24.487.397 dolardı.

Ethereum işlem ücretleri neden bu kadar yüksek? - Resim : 1

5 Nisan 2022'de bir protokole ödenen ücretler (7 günlük ortalama dahil). Kaynak: Cryptofees.info

Gerçekten de, Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin'in kendisinin de kabul ettiği gibi, ağın yüksek ücretleri uzun süredir kullanılabilirliği için büyük bir zorluk ve merkezi olmayan bir ekonomi yaratma vizyonu için bir tehdit oluşturuyor.

Ethereum işlem ücretlerinin en düşük seviyesi ne zaman ve ne kadardı?

günlük ve yedi günlük ortalamalarda lider olmasına rağmen, Ethereum'un işlem ücretleri sekiz aydan fazla bir süredir en düşük seviyelerinde ve şu anda 5.81 $ seviyesinde bulunuyor. Buna karşılık, zincir üstü ve sosyal ölçüm platformu Santiment'in 6 Nisan'da tweetlediği gibi, 8 Kasım 2021'deki ortalama işlem ücreti 62.85 dolardı.

Ethereum işlem ücretleri neden bu kadar yüksek? - Resim : 2

Kaynak: Santiment

Mevcut ücretler, zaman içindeki sabit düşüşün devamıdır. Özellikle finans analizleri ile bilinen Finbold, Mart ayı ortasında Ethereum'un o sırada 8,20 dolar olan işlem işlem ücretlerini düşürdüğünü bildirmişti. Karşılaştırma için, bir hafta önceki ücretler 11,14 dolardı ve altı ayın en düşük seviyesini kaydetti.

Ethereum, Ethereum için Proof-of-Work (PoW) döneminin sonunu resmi olarak işaretleyen ve planlanan Merge yükseltmesi ile Proof-of-Stake (PoS) konsensüsüne geçmek için çalışıyor. PoS, platforma ve kullanıcılarına fayda sağlıyor.