Güncel

Günün Sorusu: Sizce Hangi marka kullanıcılarına daha çok önem veriyor?

Bugün sizlere hangi markanın tüketicilerine raha çok önem verdiğini sormak istedik.

Günün Sorusu: Sizce Hangi marka kullanıcılarına daha çok önem veriyor?

Yeni bir akıllı telefon satın alacaksınız ve telefonlar arasında gidip geliyorsunuz. Piyasada o kadar çok telefon var ki, "Hangisi bana hitap ediyor?" sorusunu cevaplamak bir hayli zor. Kimi kullanıcı çılgınlar gibi işlemcisi olan telefonu "En iyi telefon" diye değerlendirirken, kimisi içinse tasarım veya arayüz ön planda kalıyor. Tabii bu şıkları artırmak kolay.

Peki hangi firma kullanıcılarına daha çok önem veriyor düşündünüz ?

Günümüzde artık marka özellikleri bazı ürün ve hizmetlerin tercih edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Tüketicilerin büyük çoğunluğu markayı bir sembol veya imaj olarak algılayarak, kendisini o markaya bağımlı hissediyor. İhtiyaç duyduğunda veya tavsiye etmek durumunda kaldığında farkında olmadan kendisi için önemli hale gelen bir sembol olarak gördüğü markayı başkalarına tavsiye etmeye çalışıyor. Aynı zamanda marka hayranlığı had safhaya ulaştığında, diğer büyük markaları bile yerden yere vurabiliyor. Bu durum son dönemlerde özellikle mobil cihazlar alanında sıkça karşılaştığımız bir olay olarak karşımıza çıkmakta.

1389092979_20091225213949.jpg

Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girdiği zamandan bu yana firmaların cihazlarında bulunan donanım ve özellikleri bir sonraki yeni nesil ürünlerinde de satış stratejisi adı altında yama gibi eklediği görülüyor. İşletim sistemi güncellemeleri de bunlara dahil. Strateji oluşturulurken değerlendirilmesi gereken en önemli konulardan biri ve markaların ilk yapması gereken, kendilerini tüketici yerine koyarak strateji oluşturmak. Ama günümüzde bunu hiçbir firma ne yazık ki uygulamıyor.

1389093030_timthumb.jpg

Marka imajı, gerek tüketici ve gerekse firma yönünden stratejik önem taşıyan bir kavramdır. Firmaların ürünlerini tanıtmada, pazara yerleştirme ve tutundurmada ürüne bir kimlik kazandırmak giderek önem kazanmaktadır. Şimdi sizden işi marka fanatikliğine dökmeden, 'Hangi marka kullanıcılarına daha çok önem veriyor?' sorumuza yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.