Güncel

Hava yolları mercek altında: İstikbal inovasyonda!

Akıllı seyahat arama motoru KAYAK.com.tr, hava yollarının yeniliklerini incelediği araştırma raporunu yayınlıyoruz.

Hava yolları mercek altında: İstikbal inovasyonda!

Hava ulaşımı son dönemde herkes tarafından ulaşılabilir hae geldi. Artan havaalanları ve rekabetten dolayı düşen uçak fiyatlarından dolayı birçok kişinin artık ulaşım olarak havaalnalrını tercih ettiğini görmekteyiz. Bundan 10 yıl önce havalanlarına ulaşmak bile oldukça zorken artık metrolar ile havalanlarına gidebilecek seviyeye ulaştık. Peki artan yolcu sayısına ters orantılı olarak havayolu şirketlerinde kalite düştü mü? 

Akıllı seyahat arama motoru KAYAK.com.tr'nin gelecekte nasıl yolculuk edeceğimize ışık tutarken, seyahat ederken hava yolunu tercih edenlere yararlı ipuçları veriyor. Gelin hep birlikte bu araştırmaya bir gözatalım.

1411643698_emirates.jpg

Türk Hava Yolları: Çocukların da yetişkinler kadar önemli olduğunu, hava yolu şirketlerinin stratejilerini belirlerken çocukları da hesaba katmaları gerektiğini vurgulayan THY, bu yönde önemli bir adım attı. THY bundan böyle uluslararası uçuşlarda, 2-12 yaş arasındaki küçük yolculara yeni hazırlanan oyuncak setlerini hediye edecek.

British Airways: British Airways, çevreyi korumak için enerji şirketi Solena Fuels ile iş birliği yaptı. İki şirketin birlikte geliştirdikleri GreenSKy (Yeşil Gökyüzü) projesiyle, atıkları uçak yakıtına dönüştürecek ilk tesisi kurulacak. 

AirFrance ve KLM: İki havayolu da “geotainment” diye adlandırılan; yer bazlı eğlence trendini ilk uygulayanlardan. Yol boyu izlenen üç boyutlu haritaların üst seviye hali “geotainment” ile uçuş rotası boyunca geçilen coğrafyada tarihsel önemi olan ya da o yer hakkında yolculara doğrudan daha fazla bilgi sağlanıyor.

Virgin America: Virgin America’nın uçak içi eğlence sistemi Red, kabin görevlilerini beklemeden yiyecek-içecek satın almanızı, uçaktaki diğer yolcularla online olarak konuşmanızı ve hayır kuruluşlarına bağış yapmanızı sağlıyor. Bunun yanı sıra Red sayesinde TV ve film izleyebiliyor, müzik dinleyebiliyorsunuz. Singapore Havayolları: Singapore Havayolları, gizliliği ve özeli havada en üst seviyeye çıkardığı kabinleri sundu. Airbus’ın çift katlı A380 modelinde 24 adet olarak sunulan Singapore Airlines Suites tek yön bileti ise 6 bin 600 TL’lik fiyatı ile el yakıyor.

Güney Afrika Hava Yolları/South African Airways: Güney Afrika Hava Yolları, yolcuların uçuşlarda sosyalleşebilmeleri için yeni bir uygulama başlattı. Facebook’a bakarak, mesleklerinden ilgi alanlarına, en çok ortak özelliğe sahip yolcular yan yana oturtuluyor. Bununla birlikte LufthansaQantas ve Virgin Australia gibi hava yolu şirketleri sundukları eğlence uygulamaları, yolcuların uçuş sırasında film izlemek veya müzik dinlemek için, iOS, Android ya da Windows 8 işletim sistemine sahip tabletlerini kullanmalarına olanak veriyor. Bu uygulamalarla ayrıca yiyecek-içecek satın almak ya da uçuş bilgileri güncellemelerini görmek de mümkün.

Türk Hava Yolları da mobil uygulamasını yeniledi. Artık Atatürk Havalimanı Lounge’unda bulunan yolcular, SkyLibrary (Hava Kütüphanesi) üzerinden çeşitli kitap ve yayınlara erişebiliyor. 

Wi-Fi’da artış: Yapılan bir araştırmaya göre, uçuşlarda Wi-Fi olması yolcuların yüzde 66’sının uçuş seçimlerini etkiliyor. Hatta yolcuların yüzde 22’si Wi-Fi kullanılabilen uçuşlar için daha fazla para ödemiş. JetBlue’nun sunduğu“Fly-Fi(R)” servisi, Ka band uydu teknolojisini kullanarak daha hızlı bir geniş bant tecrübesi sunuyor. Beta sınaması süresince internet tarayıcısını ücretsiz kullanmak mümkün. Film izlemenize ya da görüntülü konuşma yapmanıza (Böylece komşularınızın canını sıkabilirsiniz) olanak sağlayan ‘Plus’ uygulaması içinse saat başına 9 dolar ödemeniz gerekiyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.