Güncel

HD devri bitiyor, şimdi sıra Ultra HDTV devrinde!

TV'lerde yepyeni bir dönem mi başlıyor?

HD devri bitiyor, şimdi sıra Ultra HDTV devrinde!

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), yeni bir karar alarak,  yüksek çözünürlüklü "Ultra High Definition Television" standardının teknik detayları üzerinde anlaşmaya vardı. ITU, 3840x2160 ve 7680x4320 çözünürlüğündeki televizyonları UHDTV olarak adlandıracak.

Anlaşmada mutabık olunan bu iki çözünürlük 4K ve 8K olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde ITU'nin R Study Group 6 başkanı Christoph Dosch, yaptığı açıklama şunları dile getirdi:  "Bu, gerçekten ITU-R Study Group 6'nın gurur duyacağı bir başarı. Bu öneri, dünya çapındaki kurumların UHDTV'yi gerçeğe dönüştürmeye güvenle başlayabileceği anlamına geliyor." dedi.

1338402870_4k152inch.jpg

TV dönemine eşi benzeri olmayan bir devirin geleceği teklifini ortaya atan ITU-R Working Party 6C başkanı David Wood, alınan karara müteakip yepyeni bir teknolojinin temellerinin atıldığı ve geleceğinin çok parlak olduğunu dile getirdi. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde tüketicilerin evlerini süsleyecek yeni teknoloji şimdiden merakla bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.