Heinrich Rudolf Hertz'in 155. doğum günü

Heinrich Rudolf Hertz kimdir? Google Heinrich Rudolf Hertz'in 155. doğum günü için güne özel Doodle yaptı.

Heinrich Rudolf Hertz'in 155. doğum günü
Heinrich Rudolf Hertz (d. 22 Şubat 1857, Hamburg – ö. 1 Ocak 1894, Bonn), Alman fizikçi.

Berlin Üniversitesi'nde Helmholtz ve Kirchoff'un yönetimi altında fizik çalışmaları yaptı. 1885'de Karlsruhe Üniversitesi'nde Fizik Profesörü unvanını elde etti. Orada, 1888'de kendisinin en önemli başarısı olan radyo dalgalarının keşfini yaptı.

1889'da Bonn Üniversitesi'nde fizik profesörü olan Rudolf Clausius'un yerine geçti. Katot ışınlarının belli metal filmlerden geçişini içeren deneyleri, katot ışınlarının parçacık olmaktan çok dalga tabiatlı oldukları sonucu doğurdu. Radyo dalgalarının keşfi, oluşumlarının gösterilmesi ve hızlarının tayini Hertz'in çok sayıdaki başarılarından bazılarıdır.
1329862712_hertz-2011-hp.gif

-"Google'in Heinrich Rudolf Hertz Doodle'i"

Bir radyo dalgasının hızının ışık hızı ile aynı olduğunun bulunmasından sonra, Hertz, radyo dalgalarının ışık dalgaları gibi yansıma, kırılma ve girişim yapabildiklerini gösterdi. Kısa yaşamı boyunca bilime birçok katkı yaptı. Saniye başına titreşim olarak tanımlanan hertz, onun ismi ile anılmaktadır. Yapmış olduğu deneylerde laboratuvarlarının bir tarafındaki elektrik kıvılcımının yaymış olduğu manyetik dalganın bir tel halka tarafından hissedildiğini gözlemledi.

Elektromanyetik ışımın başka bir türü olan radyo dalgalarının varlığını gösterdi. Işığın toplanıp yansıtıldığı gibi, radyo dalgalarının da aynı şekilde işlev gördüğünü kanıtladı. Hertz'in yapmış olduğu çalışmalar, Maxwell'in daha önce ortaya attığı, elektromanyetik dalgaların elektrik dalgalarıyla aynı davranışları gösterdiği biçimdeki kuramını desteklemiş oldu.