Hep Çinliler mi kopyalayacak! Apple iPhone 14 ile Xiaomi özelliklerini kopyaladı!

Apple yeni iPhone 14 serisi ile birçok yenilik tanıttı. Önceki nesle kıyasla pek bir şeyi değiştirmeyen Apple, Xiaomi cihazlarında önceden kullanılan özellikleri kopyaladı.

Hep Çinliler mi kopyalayacak! Apple iPhone 14 ile Xiaomi özelliklerini kopyaladı!

İki hafta önce Apple, yeni nesil iPhone 14 serisini tanıtmıştı. Kimileri tarafından çok sevilen yeni seri, bazı kullanıcıların ise eleştirisine maruz kaldı. Apple, iPhone 14'de sunduğu bazı özellikleri aslında Çinli rakibi Xiaomi'den kopyaladığı ortaya çıktı.

Apple: Hep Çinliler mi kopyalayacak!

Google Android ve iOS arasında bazı özelliklerin kopyalanması nadir olarak görülüyor. Genellikte bu tür özelliklerin karşılıklı "ödünç alınması" arada sırada gerçekleşse de yakın zamanda Apple tarafından yeni nesil iPhone 14 serisinde yaşandı. Şirketler bunu yıllardır yapıyor, belki de bu yüzden iki işletim sistemi artık benzer hale gelebilir.

Son yıllarda Apple, Android'den, örneğin ultra geniş açılı sensör, kameranın gece modu, uygulama klasörleri ve yıllar içinde iPhone'larda ortaya çıkan diğer birçok özelliği kopyaladı diyebiliriz.

Şu anda, Apple, ilk olarak Çinli dev Xiaomi tarafından akıllı telefonlarda kullanılan bazı özellikleri yeni iPhone 14'de kullandığı ortaya çıktı. Yeni iPhone 14'de kullanılan çift ortam ışığı 2020'nin başında tanıtılan Xiaomi Mi 10 ile zaten bir akıllı telefonda ilk defa kullanılmıştı.

Apple'ın yeni iPhone 14 serisi Xiaomi'den bir takım özellikler kopyaladı!

iPhone 14'ün teknik özelliklerinde ortaya çıkan bilgilere göre bu özellik şimdi iPhone 14 serisi ile sunulacak. Hatta bu sensörlerden birisi önde diğeri ise arkada bulunuyor. Bu özellik sayesinde, çok daha hassas parlaklıklarla fotoğraf çekebiliyorsunuz. Aslında bu işlev Mi 10'dan sonra Google ve Samsung'un bazı modellerinde kullanılmaya devam etmişti.

Mi 10 serisinin piyasaya sürüldüğü sırada Xiaomi'nin çift ortam ışığı sensörleriyle sunmaya çalıştığı şey, daha doğru ortam ışığı verileri elde etmek için farklı aydınlatma senaryolarına daha fazla ışığın toplanmasını sağlamasıydı.

Bu işlev iPhone 14 ailesine henüz yeni geldi ve yalnızca Pro modellerinde bulunacak. Bir diğer özellik kopyalama ise GPS tarafında gerçekleşiyor. iPhone 14'lerin konumunun doğruluğunu artırması için iki farklı GPS frekansı kullanılmış. Bu sayede, daha doğru konum saptanabilecek.

Xiaomi, amiral gemisi Xiaomi Mi 8'i piyasaya sürdüğünde yani 2018'den beri aslında bu özelliği aktif olarak kullanıyor. Zamanla bu teknoloji, OnePlus, Samsung ve diğer firmalar tarafından akıllı telefonlarda kullanıldı.

Ayrıca yeni gelen her zaman açık ekran özelliği yıllardır Android cihazlarda kullanılıyor. Özelliklerin ödünç alınması hakkında ne düşünüyorsunuz.