Güncel

HES kodu nedir, nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınabilen HES kodu ile seyahat izni alınabilecek. İşte yeni sistemin detayları.

HES kodu nedir, nasıl alınır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama ile birlikte Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden seyahat izni alma dönemi başlıyor. HES adı verilen bu özel kod sayesinde seyahat eden kişi bir başkasına hastalık bulaştırırsa sonradan bunun takibi yapılabilecek.

HES kodu nedir, nasıl alınır?

Açılımı Hayat Eve Sığar uygulamasının baş harfleri olan HES kodu yine bu uiygulama üzerinden alınabilecek ve kişinin sağlıklı olduğunu gösterecek. Bakan tarafından yapılan açıklamada Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması seyahatlerde serbest giriş kartı olacak." dedi. Bakan Koca, “Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığıyla gösterebilecek. Uygulamaya önce şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.” dedi.

HES kodu nedir, nasıl alınır? - Resim : 1

Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanan kişiye uygulama üzerinden gelecek bir özellik ile bir kod üretilecek. THY’de bu koda istinaden öncelikli bir tarama yapacak ve yolcunun uçuşa kabul edilip edilmediğine karar verecek.

Yorumlar
Selam Sadece THY Demi Geçerli Hes
HES kodu tüm seyahatler için mi olacak
Cevapla
Sami Cosar
İnsanlar perisan,buyuk sehirlere İS İcin gelip evlerine donemiyorlar?Asgari ucretle is bulunamiyan bir ulkede TAVAN FİAT UYGULAMASİ hangi vijdana sigar,?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.