Güncel

Heyecanlandıran paylaşım! James Webb bu sefer Jüpiter’i görüntüledi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen Jüpiter'in etkileyici görüntülerini paylaştı

Heyecanlandıran paylaşım! James Webb bu sefer Jüpiter’i görüntüledi

Çığır açan James Webb Teleskobu (JWST) uzayın şimdiye kadar görmediğiniz noktalarına bakış atmamızı sağlıyor. Şimdiye kadarki en güçlü uzay teleskobu olma özelliği taşıyan James Webb, şimdiye kadar uzay hakkında birçok bilinmeyeni ortaya koydu. Çok daha uzak diyarları görmemize olanak sağlayan uzay teleskobu aynı zamanda daha yakındaki gök cisimlerini de çok daha net görmemizi sağlıyor. Bunun son örneği ise Jüpiter.

Jüpiter’in kutup ışıkları görüntülendi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen dev gezegenin görüntülerini paylaştı. Webb teleskobunun Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) tarafından çekilen görüntü, gezegenin hem kuzey hem de güney kutuplarının üzerinde oluşan muhteşem kutup ışıklarını gözler önüne seriyor.

Nefes kesen kutup ışıklarının yanı sıra, gezegenin son derece sönük halkalarını ve daha küçük iki uydusunu da paylaşılan görselde görebilirsiniz. En soldaki parlak nokta gezegenin Amalthea uydusu, orta halkanın sol kenarındaki parlak nokta ise Adrastea uydusu.

27 Temmuz’da çekilen görüntü, kızılötesi teknolojisi ve filtreler kullanıldığı için gezegenin rengini ise tam olarak yansıtmıyor. Gezegenin karakteristik ‘büyük kırmızı noktası’ ve bulut tabakası büyük miktarda güneş ışığını yansıttığı için beyaz renk ile karşımıza çıkıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.