Mars keşif aracı, kızıl gezegene "ilk harfini" çizdi

NASA'nın Mars keşif aracı Perseverance, kızıl gezegene "ilk harfi" çizdi.

Mars keşif aracı, kızıl gezegene "ilk harfini" çizdi

NASA, Perseverance keşif aracı tarafından toplanan küçük kaya örneklerini incelemek için Dünya'ya geri getirmeyi planlıyor. Örneklerin Jezero Krateri'ne nereden geldiğini anlamak ve aynı zamanda ana kayadaki orijinal yönelimlerin takip edilebilmesi. Keşif aracı, bu amaçla Kızıl Gezegen üzerinde küçük bir fiziksel grafiti oluşturuyor.

Perseverance, Haziran ayında L harfi şeklindeki üç noktayı bir kayaya işaretlemek için direğe monte edilmiş SuperCam cihazının bir parçası olan bir lazer kullandı. Ancak bu işaretler keyfi bir grafiti oluşturmak için kullanılmıyor ve geçerli bilimsel sebepleri var.

SuperCam baş araştırmacısı Roger Wiens, keşif aracının bunu neden yaptığına dair ayrıntılara giren bir görev güncellemesinde L'yi "Mars'ta lazerle kazınmış ilk harf" olarak nitelendirdi.

Ekip, yön işareti yapmanın basit ve etkili bir yolu olarak büyük L harfini seçti. Wiens, "Kuru çalışma başarılı olduğunda, gelecekteki numuneleri işaretlemek için prosedürü kullanmaya hazırız" diye yazdı.

Keşif aracı, bize Mars'ta geçmiş mikrobiyal yaşamın kanıtlarını bulma konusunda en iyi şansı verebilecek eski bir nehir deltasını araştırıyor. Bu yüzden bu bölgede toplanan kaya örnekleri ayrı bir önem taşıyor.

Geri getirilen kayalar, yaşam arayışının ötesinde, araştırmacıların Mars'ın manyetik alanının tarihini ve gezegenin atmosferi üzerindeki etkisini yeniden yapılandırmasına da yardımcı olabilir. Bunu inceleyen bilim insanları, örneklerdeki manyetik alanların orijinal yönlerini anlamak için kaya parçalarının yönünü bilmek istiyorlar. Lazer ile işaretleme yöntemi de bu yüzden kullanılıyor.