Güncel

Huawei Honor ile yolları ayırıyor!

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Honor'un satılma haberleri hakkında bir açıklama yapmayan Huawei, önümüzdeki günlerde 15 milyar dolarlık bir anlaşma ile Honor'u satmaya hazırlanıyor.

Huawei Honor ile yolları ayırıyor!

Geçtiğimiz günlerde Huawei'nin alt markası Honor'u satacağı yönünde haberler gündeme gelmişti. Bunun sebebi olarak da şirketin yaşadığı tedarik sorunları gösteriliyordu.

ABD'nin Çin'e uygulamış olduğu ticari kısıtlamalar nedeniyle zor zamanlardan geçen Huawei, en azından alt markasının tedarik sorunlarıyla ilgilenmemek adına Honor'u 15 milyar dolara satma kararı aldı.

Huawei Honor ile yolları ayırıyor!

Amerika Birleşik Devleti'nin 2019 Mayıs ayında başlattığı ticari kısıtlamalarına karşın Huawei geçici lisanslarla bu sorunu bir yıl erteleyebilmişti. Kısa süreliğine de olsa akıllı telefon sektöründe yükselişi devam ederek dünyanın en çok satan akıllı telefon markası olması başardı. Ancak 15 Eylül'de son bulan geçici lisanslar, şirketin sıkıntılı bir döneme girmesine neden olmuştu. 

Yaşadığı tedarik sorunları Çinli teknoloji devinin özellikle akıllı telefon bölümünde işleri ciddi şekilde etkiledi. 2021 yılı itibariyle akıllı telefon üretiminde aksaklıklar olabileceği dahi konuşulmaya başlandı.

Huawei Honor ile yolları ayırıyor! - Resim : 1

Yaşanabilecek bu tür sorunlardan en azından alt markasını kurtarmayı hedefleyen Huawei, 15 milyar dolarlık Honor hissesini Digital China liderliğindeki bir konsorsiyuma satmak için masaya oturacak. Daha önce paylaşılan bilgilere göre Honor'un 2,2 - 3,7 milyar dolar aralığında satılacağı tahmin ediliyordu. Ancak anlaşmanın pazar günü tamamlanacağını iddia eden isimsiz kaynaklar yeni rakamların 15 milyar civarında olacağını belirtiyor. Anlaşmaya çok sayıda yatırım şirketinin de katılması bekleniyor.

Yaklaşan Honor anlaşması, ABD yönetimindeki değişikliğe rağmen Huawei'nin mevcut ticari kısıtlamalar hakkında olumlu bir sonuç beklemediğini de gösteriyor.

Yorumlar
Veli
Doğru bir karar samsun ve Appelle rekabet etmek istiyorsa
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.