Güncel

Hyperloop Avrupa testleri başladı

Teknoloji dahisi Elon Musk'ın projesi olan ve yüksek hızlı ulaştırma platformu Hyperloop'un Avrupa'daki ilk örneği Fransa'da hayata geçiyor.


Kaliforniya merkezli Hyperloop Transportation Technologies, yeni bir test yolu ya da  tüneli inşaatına başladığını açıkladı. Yapılan açıklamada 3. Hyperloop test tünelinin Fransa‘da inşa edilmeye başlandığı belirtildi.

Hazırlanan test yolunun iki aşamalı olarak tasarlandığını açıklayan Hyperloop Transportation Technologies, 320 metrelik kapalı ilk aşamanın 2018 yılı içinde tamamlanacağını duyurdu. 5,8 metre yüksekliğinde ve 1 km uzunluğunda olması planan ikinci aşama ise 2019 yılında tamamlanacak.

Avrupa’daki ilk Hyperloop projesi

Testlerde kullanılacak olan tam ölçekli yolcu kapsülü Hyperloop Transportation Technologies’in İspanya’da bulunan fabrikasında halen üretimaşamasında yer alıyor. Hyperloop test yolları halen dünyada iki lokasyonda bulunuyor. Bunlardan biri ABD’de Kaliforniya'da iken diğeri Las Vegas‘ta bulunuyor.

Konuyla ilgili olarka bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili olarak bir video da hazırlandı. Videoda bugüne kadar yapılan çalışmalar yer alıyor.

Hyperloop projesinin matematiksel olarak saatte 1223 km saat hızlarına ulaşması bekleniyor. Bu sayede birkaç saat alan yolculuklar birkaç dakika içinde tamamnalabilecek. İçine insanların oturacağı özel kapsüllerde yapılacak yolculuklar için tasarlanan Hyperloop hayata geçirilebilirse geleceğin ulaşım şekli olması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.