Güncel

İddia: Binance'in 2,3 milyar doları aşan yasadışı fonları akladı!

Araştırmalar, Binance'in eskiden 2,3 milyar doları aşan yasadışı fonları akladığını gösteriyor.

İddia: Binance'in 2,3 milyar doları aşan yasadışı fonları akladı!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'in, beş yıl içinde 2,3 milyar doları aşan yasadışı para aklamak için bir kanal görevi gördüğü bildiriliyor. Öyle ki, iddiaya göre bu kanal, bilgisayar korsanları, uyuşturucu kaçakçıları ve dolandırıcılar tarafından kullanılmış.

İddia: Binance'in 2,3 milyar doları aşan yasadışı fonları akladı!

Binance'in 2017 ve 2021 yılları arasında bilgisayar korsanları, uyuşturucu kaçakçıları ve dolandırıcılar tarafından kullanıldığı iddia edildi. Ancak 6 Haziran'da yayınlanan bir Reuters araştırmasına göre, borsanın dijital para birimlerinin anonim doğası nedeniyle olaylardan habersiz olduğu bildirildi.

Müfettişler, borsanın kara para aklama yasalarındaki kusurların etkisini belirlemek için dünya çapındaki kolluk kuvvetlerinden, araştırmacılardan ve suç mağdurlarından geri bildirim topladı. Müfettişler, mahkeme kayıtlarını, kolluk kuvvetlerinin açıklamalarını ve blok zinciri verilerini inceleyerek aklanan miktarı hesapladı.

Binance aracılığıyla kolaylaştırılan hack olayları

Saldırganların, Binance'i bilgisayar korsanlığı yaparak para aklamak için kullandığı ortaya çıktı. Bunlardan biri de, Lazarus olarak tanımlanan Kuzey Koreli bir bilgisayar korsanlığı grubu tarafından 2020 yılında Slovakya kripto borsasının ihlalini içeriyor. Olay, 5,4 milyon dolara kadar zararla sonuçlandı.

Bilgisayar korsanları İddiaya göre, Kuzey Kore'nin nükleer programını finanse etmeye yönlendirildiği bildirilen, çalınan paranın izini gizlemek için Binance'de anonim hesaplar kullandılar. 

Binance ayrıca, Rus dilinde dünyanın en büyük darknet uyuşturucu pazarı olan Hydra'dan kara para aklamayı kolaylaştırmada da rol oynadı. Platformdaki alıcılar ve satıcılar, toplamda yaklaşık 780 milyon dolarlık kripto ödemeleri yapmak ve almak için Binance'den yararlandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.