Güncel

İkinci el telefonlara garanti geliyor

Cep telefonu, tablet ya da bilgisayar gibi ikinci el teknoloji ürünleri için garanti ve benzeri yeni standartlar geliyor.

İkinci el telefonlara garanti geliyor

Türkiye'de teknoloji ürünlerinden alınan vergilerin artması beraberinde ikinci el cihazlara yönelimi de getirdi. Yapılacak yeni bir düzenlemeye göre akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar, masa üstü bilgisayar başta olmak üzere elektrik ve elektronik ürünlerin ikinci eli ile igili standartlar belirlenecek.

İkinci el telefonlara garanti geliyor

Sabah gazetesinin haberine göre Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek. Yönetmelik ile gelecek yenilikler ise şöyle:

Özellikle cep telefonlarında yoğun bir ikinci el satışı olmasına karşın bu ürünlerle ilgili yasal mevzuat bulunmuyor. Yeni düzenleme tüketiciyi güvence altına alıyor. Bu tür ürünler için koruma önlemleri getiriliyor.

İkinci el ürünler artık 'yenilenmiş ürün' sayılacak. İkinci el ürünler için Sanayi Bakanlığı'ndan alınacak izin ile yenileme merkezleri kurulacak. İkinci el satışı yapılacak elektronik ürünler bu merkezlerde standartlara uygun şekilde gözden geçirilecek, tamir edilecek ve yenilenecek. Ürün sertifikalandırıldıktan ve paketlendikten sonra satışa sunulacak. Yetkili satıcı ya da merkezler ikinci el ürünleri vatandaştan alabilecek.

Bu ürünlerin garanti belgesi de olacak. Garanti süresince, ürünlere verilen bakım, onarım, montaj gibi satış sonrası hizmetlerden yetkili satıcı ve yetkili yenileme merkezleri sorumlu olacak. Yenilenmiş malın Türkçe kullanım kılavuzu da bulunacak.

Yorumlar
Mahmut
Çok saçma yakında 2. El beyaz eşyayada gelir
Cevapla
Cengo
Sıfırı 5000 TL olan telefonun ikinci eli 4750 TL olur kesin. Evet tüketiciyi korumak için yapılan bir adım ancak zaten 2. El telefon alan zaten fiyat uygun olduğu için tercih eder bu şekilde fiyat artarsa kimse 2.el telefon almaz bence
Cevapla
barış
şu anda öyle zaten
barış
şu anda öyle zaten
yakup
2. el telefonlara ne kadar garantili olabilirki tamir görmüş yada parça değişmişe nekdar sağlam garanti olacakki garantiye girsin çok saçma bir şey
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.