Güncel

İndirim hayal oldu: Ek gümrük vergisi uzatıldı

3 bine yakın ürüne geçtiğimiz aylarda gelen ve Eylül ayı sonunda kaldırılması planlanan ek gümrük vergisi uygulaması yıl sonuna kadar uzatıldı.

İndirim hayal oldu: Ek gümrük vergisi uzatıldı

Aralarında oyun konsolu ve benzeri elektronik eşyaların da bulunduğu ürünlere getirilen ek gümrük vergisi uygulaması 30 Eylül 2020 tarihinde (yani bu ay sonunda) sona erecekti. Ancak alınan yeni bir kararla bu süre yılsonuna kadar uzatıldı.

İndirim hayal oldu: Ek gümrük vergisi uzatıldı

İlki olarak Nisan ayında alınan bir kararla birçok ürüne ek gümrük vergisi getirilmiş. İlerleyen aylarda alınan yeni kararlarla beraber bu ürünlerin adedi ve kapsamı genişletilmişti. Yaklaşık olarak 3 binden fazla ürüne uygulanan yeni vergiler 30 Eylül 2020 tarihinde sona eriyor ve bu ürünlerdeki vergi oranı eskiye dönüyordu. 

Ancak yapılan yeni bir düzenleme ile bu vergilerin yılsonuna kadar yürürlükte olması kararlaştırıldı. 

İlki 18 Nisan’da çıkarılan 7 ayrı İthalat Rejimi Kararı ile 4 bin 720 ürüne ilave gümrük vergisi getirilmişti. Bu ürünlerden 2 bin 969 tanesi için getirilen ilave gümrük vergisinin süresi 30 Eylül itibarıyla dolacaktı. Bin 636 ürün için getirilen ilave gümrük vergileri ise 1 Ekim’den itibaren azaltılarak uygulanacaktı.

Yorumlar
X Artık Biliniyor
Vergi kutsaldır. Atlar ayakta ölür. İyi insanlar o atlara binip gittiler.
Cevapla
Rahmi
Cebe gelen deprem vergisi gibi. Yakaladı mı bırakırlar mı artık yolunacak kazı.
Cevapla
erhan
bişey almak hayaldi zaten, şimdi iyice ulaşılmaz oldu, yılbaşından sonrada yeni bir vergi gelir, zam gelir vs.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.