Güncel

Karikatür paylaşmayın. Dava edilebilirsiniz!

Sosyal medyadaki paylaşımlara göre bazı sitelere izinsiz karikatür kullanımı için dava açılmaya başlandı.

Karikatür paylaşmayın. Dava edilebilirsiniz!

Son dönemde sosyal medyada paylaşılan bazı haberlere göre forum sitelerinde izinsiz olarak yapılan karikatür paylaşımları hak sahipleri tarafından davalar açılmaya başlandı. İddialara göre forum sitelerinin sahipleri polis nezaretinde emniyete çağırılıyor ve ifade veriyor.

Karikatür paylaşmayın. Dava edilebilirsiniz!

Ekşi Sözlük'te de yer alan iddialara göre özellikle ünlü karikatüristler Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem'in açtığı davalarda birçok kullanıcı, site sahibi ve benzeri kişi emniyete çağırılıp ifade verdi. Ayrıca birçoğundan da belli bir oranda telif ücreti de istendiği iddialar arasında yer alıyor. Davaların sebebi ise ticari kullanım. Ancak dava edilen sitelerin birçoğunun ticari bir site olmadığı ve aralarında kişisel blogların bile yer aldığı belirtiliyor. İddialar arasında avukatların karikatür başına 18 bin TL istediği bilgisi de yer alıyor. 

Konuyla ilgili olarak Erdil Yaşaroğlu Twitter'da bir açıklama yaptı ve iddiaların doğru olmadığını, sosyal medyadan sevilen karikatürleri paylaşabileceklerini belirtti. Zincir paylaşımda izin alınmadan, ticari amaçlarla yapılan paylaşımlara karşı telif hakkının savunulduğu belirtildi:

Sosyal medya ise bu durum karşısında ikiye bölünmüş durumda. Bazı kullanıcılar karikatüristleri haklı bulurken, bazıları ise ticari olmayan kullanımlar için atılan bu adımın doğru olmadığını ve kişisel siteler ile forumların bu kapsamda değerlendirilemeyeceğini belirtiyor. 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce kim haklı? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. 

Yorumlar
burkay
blogumuzda yayın alan karikatürün destek vereceği dergi, içerik gibi herhangi bir ürün satışı ve ticari gelir yok hiç bir şekilde ticari bir gelir elde etmek, eserden ticari fayda edinmek için yayınlanmamıştır. Sadece sitemizin blog kısmında yayınlanan bir bilgilendirici yazımızda mizah katması amaçlı konulmuştur. buna rağmen karakola gidip ifade verdim 30 yaşımda ilk kez
Cevapla
Edilzede
Sonucu nasıl oldu peki. Bana mahkeme günü verilmiş maalesef...
Yaşgü
adamlar itiraf etti yapmıyoz diye
Cevapla
Mağdur
Evet çıyorlar tam 22K para istiyorlar hemde hiç ticari amaç güdülmeksizin. Çok garip dergi kapandı 8 yıl önceki karikatürlerinden para kazanmaya çalılıyorlar.
Cevapla
AHMET ERDAŞ
KENDİLERİ NEDEN PAYLAŞIYOR MEDYA HALKIN ÖZGÜR OLDUĞU BİR ALANDIR PAYLAŞILMASINI İSTEMEYEN ÇİZDİĞİNİ YAYINLAMASIN..YADA İBARE KOYSUN..HATTA DEVLETE VERGİSİNİ ÖDESİN PATENTİNİ ALSIN.. ÖYLE ŞEY VARMI HEM HEREKESE YAYINLARIM AMA PALAŞIRSANIZ DAVA EDERİM..BU SAÇMALIK..
Cevapla
SANANE AMIK
beyler erdil yaşaroğlu açıkladı dava açmıyorlarmış
Cevapla
cani
hadi lan bana gelen dava ne o zaman
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.