Güncel

Karikatür paylaşmayın. Dava edilebilirsiniz!

Sosyal medyadaki paylaşımlara göre bazı sitelere izinsiz karikatür kullanımı için dava açılmaya başlandı.

Son dönemde sosyal medyada paylaşılan bazı haberlere göre forum sitelerinde izinsiz olarak yapılan karikatür paylaşımları hak sahipleri tarafından davalar açılmaya başlandı. İddialara göre forum sitelerinin sahipleri polis nezaretinde emniyete çağırılıyor ve ifade veriyor.

Karikatür paylaşmayın. Dava edilebilirsiniz!

Ekşi Sözlük'te de yer alan iddialara göre özellikle ünlü karikatüristler Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem'in açtığı davalarda birçok kullanıcı, site sahibi ve benzeri kişi emniyete çağırılıp ifade verdi. Ayrıca birçoğundan da belli bir oranda telif ücreti de istendiği iddialar arasında yer alıyor. Davaların sebebi ise ticari kullanım. Ancak dava edilen sitelerin birçoğunun ticari bir site olmadığı ve aralarında kişisel blogların bile yer aldığı belirtiliyor. İddialar arasında avukatların karikatür başına 18 bin TL istediği bilgisi de yer alıyor. 

Konuyla ilgili olarak Erdil Yaşaroğlu Twitter'da bir açıklama yaptı ve iddiaların doğru olmadığını, sosyal medyadan sevilen karikatürleri paylaşabileceklerini belirtti. Zincir paylaşımda izin alınmadan, ticari amaçlarla yapılan paylaşımlara karşı telif hakkının savunulduğu belirtildi:

Sosyal medya ise bu durum karşısında ikiye bölünmüş durumda. Bazı kullanıcılar karikatüristleri haklı bulurken, bazıları ise ticari olmayan kullanımlar için atılan bu adımın doğru olmadığını ve kişisel siteler ile forumların bu kapsamda değerlendirilemeyeceğini belirtiyor. 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce kim haklı? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. 

Yorumlar
KEREM
o zaman siz kesin dava edileceksiniz
Cevapla
Hüseyin
Kimse paylasmasin kendileri cizsin kendileri baksın sıkıntı Yok çokta lazım değil
Cevapla
Recep
Aynen sizin görüşünüz e katılıyorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.